Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно введения пожизненного лишения свободы за особо тяжкие коррупционные преступления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.10.2020 № 4242
Дата рассмотрения: 18.10.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо запровадження довічного позбавлення волі за особливо тяжкі корупційні злочини)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Державний апарат, на сьогодні, повністю просочений корупцією, яка вже стала справжньою загрозою національній безпеці України, руйнує економіку держави, має негативний вплив на прогресивний розвиток державних інституцій, руйнує авторитет влади та досягла найвищого рівня суспільно-небезпечного діяння.

30 балів зі 100 можливих - результат Індексу сприйняття корупції-2019 для України. Ми повернулися на рівень 2017 року і тепер посідаємо 126 місце зі 180 країн. Поруч з нами у рейтингу - Киргизстан, Азербайджан та Джибуті. У дослідженні "Трансперенсі Інтернешнл Україна" зазначено: "Влада не тільки неохоче дослухалась до порад громадянського суспільства та міжнародних партнерів, а подекуди й активно протидіяла їм. Останні пару років влада проігнорувала більшість рекомендацій, а деякі з них були критично важливими для країни. Спільним для країн, які успішно долають корупцію, є дотримання верховенства права, незалежність органів контролю та негативне ставленням суспільства до зловживання владою та публічними коштами заради особистої вигоди" (посилання на дослідження: https://tі-ukraine.org/research/indeks-spryjnyattya-koruptsiyi-2019/).

Приєднання України до Конвенції ООН проти корупції, Кримінальної конвенції Ради Європи проти корупції та Додаткового протоколу до неї, на жаль не принесло бажаного ефекту. Посадовці і далі продовжують вчиняти особливо тяжкі корупційні злочини, однією з причин чого є низька міра кримінальної відповідальності. Покарання - це не лише прояв торжества справедливості, а важлива складова запобігання корупційних злочинів. Невідворотність відповідальності за корупцію є суттєвим стимулом відмовитися від вчинення злочину.

Вітчизняні дослідники впродовж останніх років активно підтримували позицію щодо закріплення в кримінальному законодавстві України відповідальності за корупційні злочини та, власне, визначення поняття корупційних злочинів, зважаючи на закріплення цього терміну у правових документах міжнародного характеру, проте визначена на сьогодні міра покарання не виконує основної функції регулятора суспільних відносин. Кримінальна відповідальність являє собою найсуворіший вид юридичної відповідальності, корупційні злочини належать до найбільш суспільно небезпечних корупційних правопорушень, які потребують ефективних заходів реагування з боку держави на їх вчинення. Корупція вбиває перспективи розвитку країни в цілому та віру в соціальну справедливість, дієвість правоохоронної системи. Враховуючи викладене, важливою складовою системних дій щодо протидії корупції повинно бути вдосконалення чинного законодавства в частині посилення відповідальності за особливо тяжкі корупційні злочини, підслідні НАБУ.

2. Мета і завдання прийняття проекту

Метою законопроєкту є посилення, передбаченої чинним законодавством, міри покарання за особливо тяжкі корупційні злочини, підслідні НАБУ, як такі, що несуть в собі найбільш небезпечний вплив на суспільні відносини та загрожують національним інтересам. Посилення кримінальної відповідальності несе в собі превентивний ефект. Метою законопроекту є мінімізація можливості виникнення корупційних ризиків на національному та місцевому рівнях шляхом збільшення відповідальності за вчинення особливо тяжких корупційних злочинів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроєкту

У законопроєкті пропонується суттєво збільшити санкції у ст. 191, 209, 368 Кримінального кодексу України, передбачивши можливість покарання у виді довічного позбавлення волі.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Реалізація положень законопроєкту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України. В цій сфері правових відносин діють відповідні положення Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про національне антикорупційне бюро України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання дискримінації

У проекті відсутні положення, що містять ознаки дискримінації.

8. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Натомість, положення законопроекту спрямовані посилити кримінальну відповідальність за вчинення особливо тяжких корупційних злочинів.

 

Народні депутати України

Тимошенко Ю. В.

Власенко С. В.

Опрос