Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления социальной защиты детей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.07.2020 № 3945
Дата рассмотрения: 29.07.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення соціального захисту дітей)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

1 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (N 911-VIII від 24 грудня 2015 року).

Цим Законом скасовано мінімальний розмір допомоги на дітей одиноким матерям та мінімальний розмір тимчасової державної допомоги дитині, місце проживання чи перебування батьків якої невідоме, або батьки якої ухиляються від сплати аліментів. Зазначені мінімальні розміри було встановлено у сумі 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Таким чином, переважна більшість одиноких матерів позбавлена державної допомоги, яка і так забезпечувала лише умови для виживання дитини. Водночас, через запізніле прийняття відповідних підзаконних актів у січні 2016 року взагалі була припинена виплата допомоги всім одиноким матерям.

Вищезазначені законодавчі зміни неминуче призведуть до суттєвого погіршення соціального становища сімей з дітьми, особливо в умовах зростання вартості комунальних послуг, і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Насамперед, це буде змушувати батьків або взагалі відмовлятися від дітей або передавати їх на виховання до шкіл-інтернатів з повним державним забезпеченням, що позбавить дітей права на виховання у сім'ї, та, до речі, призведе до суттєвого зростання державних видатків на їх утримання.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей розроблено для недопущення відповідних негативних наслідків, забезпечення покращення соціального становища дітей та підтримки права дітей на виховання у сімейному середовищі.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей розроблено з метою покращення соціального становища дітей та підтримки виховання дітей у сімейному середовищі.

Для досягнення вказаної мети законопроектом пропонується:

доповнити статтю 181 Сімейного кодексу України нормою щодо встановлення мінімального розміру тимчасової державної допомоги дитині, місце проживання чи перебування батьків якої невідоме, або батьки якої ухиляються від сплати аліментів, у сумі 40 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує двох з половиною мінімальних зарплат або дитина є дитиною з інвалідністю;

доповнити статтю 18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" нормою щодо встановлення мінімального розміру допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 40 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, у яких середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує двох з половиною мінімальних зарплат або які виховують дитину з інвалідністю.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Сімейний кодекс України.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

За інформацією Міністерства соціальної політики України у грудні 2019 року допомогу на дітей одиноким матерям отримувало 324,6 тисяч осіб. За січень - грудень 2019 року на виплату зазначеної допомоги було витрачено 2,4 млрд грн. Тимчасову державну допомогу дитині, місце проживання чи перебування батьків якої невідоме, або батьки якої ухиляються від сплати аліментів у грудні 2019 року отримувало 44,8 тис. осіб. За січень - грудень 2019 року на виплату зазначеної державної допомоги було витрачено чотирьохсот тис. грн.

На сьогоднішній день як у Міністерства соціальної політики України, так і у Міністерстві фінансів України відсутні розрахунки щодо економії коштів Державного бюджету України, у разі скасування мінімального розміру допомоги на дітей одиноким матерям та мінімального розміру тимчасової державної допомоги дитині, місце проживання чи перебування батьків якої невідоме, або батьки якої ухиляються від сплати аліментів.

У зв'язку з вищезазначеним, прийняття законопроекту не призведе до збільшення витрат державного бюджету.

5. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону.

Прийняття законопроекту сприятиме стабільному розвитку і функціонуванню сімей з дітьми та забезпеченню права дітей на виховання у сімейному середовищі.

 

Народний депутат України

Л. О. Шпак

Опрос