Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О природно-заповедном фонде Украины"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2020 № 3518
Дата рассмотрения: 20.05.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до закону України "Про природно-заповідний фонд України"

1. Необхідність прийняття даного законопроекту

У 2000 році був прийнятий Закон України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону", який вводив мораторій на 10 років на проведення суцільних рубок головного користування в ялицево-букових деревостанах на стрімких схилах в Карпатському регіоні.

У 2011 році цей мораторій перестав діяти, і відповідно, стало знову можливим проводити суцільні рубки ялицево-букових лісів на стрімких гірських схилах. Це погіршило охорону важливих в екологічному, санітарно-гігієнічному, грунтозахисному та рекреаційному значенні категорій лісів.

У 2019 році був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону". Цей Закон встановив заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових деревостанах,суцільних рубок головного користування та будь-яких інших рубок у високогірних лісах, у лісах у лавинонебезпечних та селенебзпечних басейнах та в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також пошкоджених хворобами і шкідниками насаджень.

Разом з тим зазначеним Законом було внесено зміни до статті 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" в частині заборони рубок головного користування у господарській зоні національних природних парків.

Заборона рубок головного користування у господарській зоні національних природних парків суперечить вимогам статті 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", якою визначено статус і основні завдання національних природних парків. Зокрема - ефективне використання природних комплексів та об'єктів. При цьому необхідно зазначити, що відповідно до абзацу п'ятого статті 21 господарська та інша діяльність у господарській зоні національних природних парків здійснюється з додержанням вимог та обмежень, встановлених для зон антропогенних ландшафтів біосферних заповідників. Відповідно до вимог статті 18 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" у зоні антропогенних ландшафтів біосферних заповідників дозволено традиційне лісокористування.

2. Цілі та завдання законопроекту

Цей законопроект спрямований на вдосконалення заходів щодо ефективного та раціонального використання природних ресурсів в межах господарської зони національних природних парків. Завданням законопроекту є недопущення втрат ресурсів стиглої деревини, недопущення створення захаращеності у перестиглих лісах, попередження виникнення і поширення лісових пожеж.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроект вносить зміни до статті 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд", а саме усуває протиріччя в нормах Закону, які одночасно дозволяють здійснення традиційного лісокористування в господарській зоні національних природних парків і при цьому забороняють проведення рубок головного користування.

Законопроект не впливає на мораторій щодо проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері врегульовані Законом України "Про природно-заповідний фонд" N2456-XII від 16.06.1992 року, Законом України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону" N 1436-III від 10.02.2000 року.

Реалізація проекту Закону не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація цього Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до закону України "Про природно-заповідний фонд України" буде сприяти підвищенню законності в галузі ефективного використання природних ресурсів, а також сприятиме боротьбі з корупцією в сфері охорони лісів.

 

Народні депутати України

Рубльов В. В. (посв. N 235)

Копанчук О. Є (посв. N 390)

Лаба М. М. (посв. N 276)

Матусевич О. Б. (посв. N 292)

Констанкевич І. М. (посв. N 238)

Вагнєр В. О. (посв. N 384)

Любота Д. В. (посв. N 378)

Кузнєцов О. О. (посв. N 311)

Чорний Д. С (посв. N 249)

Загоруйко А. Л. (посв. N 58)

Аліксійчук О. В. (посв. N 355)

М'ялик В. Н. (посв. N 356)

Опрос