Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Национальном антикоррупционном бюро Украины" (относительно требований к кандидату на должность Директора Национального антикоррупционного бюро Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2020 № 3513
Дата рассмотрения: 20.05.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" (щодо вимог до кандидата на посаду Директора Національного антикорупційного бюро України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На розгляді Верховної Ради України перебуває проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах", реєстраційний N 3133, яким передбачається встановити додаткову підставу для звільнення Директора Національного антикорупційного бюро, а саме - набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні 28 квітня 2020 року прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України за наслідками розгляду в першому читанні прийняти цей проект закону за основу.

Після цього, за повідомленнями у засобах масової інформації, Голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден (на той час) попередив Офіс Президента України, що можливі зміни законодавства про НАБУ призведуть до перегляду дій фонду в Україні. Про це йдеться у листі Родена, адресованому заступникам голови Офісу Президента України Юлії Ковалів та Андрію Смирнову.

Підставою для листа стали "запропоновані зміни до законодавства, які розширять підстави для звільнення голови НАБУ, включивши до них рішення суду про адміністративне корупційне правопорушення". Роден вважає такі зміни шкідливими для продовження співпраці України з МВФ, оскільки, на думку Фонду, вони підважать незалежність Бюро. (https://www.epravda.com.ua/news/2020/04/29/659945/).

Окрім цього, Група держав по боротьбі з корупцією Ради Європи (ГРЕКО) застерегла владу України від змін законодавства, які поставлять під загрозу незалежність НАБУ при розробці та прийнятті законодавства, органи влади України повністю дотримуються вимог ГРЕКО щодо незалежності Бюро.

"Нашу увагу привернув законопроект N 3133, який зареєстрований у Верховній Раді та який передбачає зміни до законодавства про Національне антикорупційне бюро (НАБУ), зокрема щодо підстав звільнення директора бюро" - йдеться у листі президента ГРЕКО Мартіна Мрчели на ім'я члена Національної ради з питань антикорупційної політики Михайла Буроменського.

Таким чином вбачається, що на переконання наших міжнародних партнерів, однією із гарантій незалежності НАБУ є наявність адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного із корупцією у особи, яка очолює цей орган.

З метою врахування рекомендацій міжнародних партнерів, задля посилення гарантій незалежності НАБУ необхідним є внесення відповідних змін до Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України", а саме розширення вимог для кандидата на посаду Директора Національного антикорупційного бюро України, передбачивши таку вимогу як наявність адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проект Закону підготовлено з метою забезпечення незалежності діяльності Національного антикорупційного бюро України, а також врахування зауважень міжнародних партнерів України.

3. Загальна характеристика та головні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується внести зміни до статей 6 та 13 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України", якими передбачити таку вимогу для кандидата на посаду Директора НАБУ як наявність адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про Національне антикорупційне бюро України", інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту посилить незалежність Національного антикорупційного бюро України та врахує зауваження міжнародних партнерів України.

 

Народні депутати України

Опрос