Идет загрузка документа (22 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2020 год" относительно увеличения расходов на природоохранные меры и Государственное агентство Украины по управлению зоной отчуждения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2020 № 3507
Дата рассмотрения: 19.05.2020 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо збільшення видатків на природоохоронні заходи та Державне агентство України з управління зоною відчуження"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

За даними Міністерства енергетики та захисту довкілля України, основними чинниками погіршення екологічного стану довкілля в Україні є:

забруднення водних об'єктів, у зв'язку з експлуатацією зношеного обладнання, яке не відповідає належним технічним вимогам та умовам функціонування водопровідно-каналізаційних споруд;

негативний вплив на довкілля і здоров'я населення токсичних небезпечних та безхазяйних відходів;

забруднення якості атмосферного повітря. Рівень техногенного навантаження на природне середовище в Україні досить високий і перевищує аналогічний показник розвинутих держав у 4 - 5 разів. Україна ввійшла до списку країн з найгіршою екологією.

16 квітня в Києві сталась пилова буря, яка, за повідомленням Володимира Кличка на брифінгу 17 квітня, була спричинена зміною клімату - безсніжною зимою та відсутністю звичної норми опадів.

16 - 19 квітня 2020 року в повітрі у м. Києві та Київській області було встановлено перевищення показників продуктів горіння, а саме: перевищення по діоксиду азоту в 2 - 3 рази і діоксиду вуглецю в 2 рази.

За даними ресурсу IQ Air, 16, 17 та 18 квітня Київ очолював рейтинг найбільш забруднених міст світу. 19 квітня Київ посів 10 місце у світовому рейтингу забруднення повітря.

Через забруднене повітря щороку передчасно помирає 9 мільйонів людей в усьому світі. Воно є причиною 40 % смертей через ішемічну хворобу серця, 7 % через пневмонію, 8 % через інсульт, 6 % через хронічне обструктивне захворювання легень, 7 % через рак легень, і ще 32 % передчасних смертей від неінфекційних хвороб. Забруднене повітря має еквівалентний ефект від куріння тютюну.

В умовах боротьби із коронавірусною інфекцією COVID-19 питання якості атмосферного повітря набуває особливого значення. Забруднення повітря збільшує ризик смертності від коронавірусу, особливо у містах. Пацієнти з хронічними захворюваннями легень та серця, спричиненими або погіршеними внаслідок тривалого впливу забруднення повітря, мають меншу здатність боротися з легеневими інфекціями, тому ризик смертності є більшим. Хоча немає остаточно доведеного зв'язку між смертністю від COVID-19 та забрудненням повітря, низка рецензованих досліджень спалаху SARS в 2003 році показали, що пацієнти в регіонах із помірним рівнем забруднення повітря помирають на 84 % частіше, ніж пацієнти у регіонах з низьким рівнем повітря забруднення.

На додаток, у Київській та Житомирській областях майже місяць тривають пожежі.

Про різке збільшення кількості пожеж повідомляють пожежники в Донецькій області. За даними ДСНС, порівнянні з минулим роком, їхня кількість в області збільшилась майже у 5 разів.

Загалом, з початку року кількість пожеж в Україні збільшилась більше ніж на 21 % (дані за січень - березень 2020 року) в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.

Зважаючи на стан довкілля, Міністерством енергетики та захисту довкілля України в 2020 році було заплановано вжити невідкладних заходів щодо отримання об'єктивних даних для інформування громадськості про реальний стан атмосферного повітря згідно з умовами Оргуської конвенції. Оскільки мережа спостережень потребує оснащення автоматичними приладами для отримання інформації в режимі онлайн, необхідно було спрямувати кошти для придбання обладнання стаціонарних постів спостережень за станом атмосферного повітря в автоматичному режимі.

Також, у зв'язку з тим, що пестициди за своїм призначенням є надзвичайно токсичними хімічними речовинами, потрапляння їх у навколишнє природне середовище призводить до забруднення ґрунтів, підземних вод і водних об'єктів, є потреба у забезпеченні їх належного зберігання й утилізації у тому числі й пестицидів, які містять стійкі органічні забруднювачі.

13 квітня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" N 553-IX. Метою Закону був перерозподіл видатків таким чином, щоб ефективно боротись з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Зазначеним Законом було:

повністю скасовано фінансування загального фонду бюджетної програми 2401270 "Здійснення природоохоронних заходів, зокрема з покращення стану довкілля" в розмірі 433836,3 тис. грн. Таким чином, фінансування зазначеного напрямку складає 16464,2 тис. грн (за спеціальним фондом). Загальний обсяг скорочення фінансування цього напрямку становить 96 відсотків;

зменшено загальний обсяг фінансування загального фонду Державного агентства України з управління зоною відчуження на 256161,9 тис. грн - з 1948008,3 тис. грн до 1691846,4 тис. грн;

в 9 разів (на 50012,1 тис. грн) скорочено фінансування загального фонду бюджетної програми 2408110 "Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення" - з 495893,2 тис. грн до 445881,1 тис. грн;

зменшено фінансування бюджетної програми 2408120 "Підтримка у безпечному стані енергоблоків та об'єкта "Укриття" та заходи щодо підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС" на 150000,0 тис. грн - з 1364876,2 тис. грн до 1214876,2 тис. грн;

повністю скасовано державний інвестиційний проект "Відновлення об'єктів транспортної інфраструктури зони відчуження".

Бюджетом на 2020-й рік не передбачена субвенція місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів, що виключає можливість покращення стану об'єктів комунальної власності відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення природоохоронних заходів" від 28.02.2011 N 163.

Стаття 50 Конституції України гарантує кожному право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Кабінет Міністрів України у проекті Постанови про Програму діяльності (реєстр. номер 3330 від 03.04.2020) визначив наступні цілі в сфері екологічної безпеки:

запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення, мінімізація екологічних ризиків здоров'ю людей.

збереження та відновлення стану ключових природних екосистем, формування державної системи моніторингу стану довкілля відповідно до європейських критеріїв.

запровадження принципу сталого розвитку для використання природних ресурсів з метою їх збереження для майбутніх поколінь та гарантування рівного та прозорого доступу до них.

забезпечення адаптації до негативних наслідків глобальної зміни клімату.

За наявності тих обсягів фінансування, які затверджені змінами до Закону України "Про Державний бюджет України" 13 квітня 2020 року, неможливим є реалізація конституційного права людини на безпечне довкілля та жодна з зазначених цілей Уряду.

Також Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" було передбачено створення Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками в розмірі 64669537,7 тис. грн.

Але обсяг сформованого фонду не є обґрунтованим, що підтверджується, наприклад, тим, що за березень 2020 року держава на всіх рівнях витратила лише 386 млн. грн. Враховуючи спроможність Кабінету Міністрів України, йому знадобиться 168 місяців для вичерпання фонду.

У зв'язку з катастрофічним погіршенням якості атмосферного повітря та значним збільшенням пожеж по всій території України, що негативно впливає та створює додаткову загрозу життю та здоров'ю громадян в умовах пандемії COVID-19, необхідним є відновлення фінансування природоохоронних заходів та фінансування Державного агентства України з управління зоною відчуження. Також необхідно відновити можливість фінансування природоохоронних заходів на місцевому рівні шляхом відновлення субвенції місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об'єктах комунальної власності, яка була передбачена Закон України "Про Державний бюджет України на 2019 рік".

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою прийняття даного акта є забезпечення фінансування за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України природоохоронних заходів.

Завданнями законопроекту є:

забезпечення права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, передбачене статтею 50 Конституції України;

зменшення впливу змін клімату на здоров'я населення особливо в умовах пандемії COVID-19;

виконання Україною міжнародних зобов'язань із отримання об'єктивних даних для інформування громадськості про реальний стан атмосферного повітря згідно з умовами Оргуської конвенції.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

У законопроекті пропонується повернути належний рівень фінансування бюджетних програм, які були скорочені або скасовані Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року:

КПКВК 2401270 "Здійснення природоохоронних заходів, зокрема з покращення стану довкілля" в обсязі 433836,3 тис. грн.;

КПКВК 2408110 "Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення" в обсязі 50012,1 тис. грн;

КПКВК 2408120 "Підтримка у безпечному стані енергоблоків та об'єкта "Укриття" та заходи щодо підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС" в обсязі 150000,0 тис. грн;

КПКВК 2408140 "Реалізація державного інвестиційного проекту "Відновлення об'єктів транспортної інфраструктури зони відчуження" в обсязі 56149,8 тис. грн;

Відновлення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об'єктах комунальної власності в обсязі 579718,9 (як у 2019 році).

Запропоновані зміни дозволять мінімізувати негативний плив довкілля на здоров'я населення України за рахунок проведення природоохоронних заходів, спрямованих на боротьбу з причинами погіршення екологічного стану довкілля. До таких причин належать:

забруднення водних об'єктів, у зв'язку з експлуатацією зношеного обладнання, яке не відповідає належним технічним вимогам та умовам функціонування водопровідно-каналізаційних споруд;

негативний вплив на довкілля і здоров'я населення токсичних небезпечних та безхазяйних відходів;

забруднення якості атмосферного повітря через техногенне навантаження.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері нормативного регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є: Конституція України, Бюджетний кодекс України.

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

При відновленні фінансування КПКВК 2401270 "Здійснення природоохоронних заходів, зокрема з покращення стану довкілля" в обсязі 433836,3 тис. грн. (за загальним фондом), вони можуть бути спрямовані на такі заходи:

За напрямом "Збереження природно-заповідного фонду" - в сумі 201736,3 тис. грн за заходами:

Розроблення проектів землеустрою територій ПЗФ

29600,0

Розроблення матеріалів лісовпорядкування для об'єктів ПЗФ

1700,0

Розроблення Проектів організації території об'єктів ПЗФ

2600,0

Реконструкція, будівництво об'єктів

50105,3

Зміцнення матеріально-технічної бази об'єктів ПЗФ

30000,0

Придбання форменого одягу для служби держохорони

26600,0

Придбання спецтехніки та протипожежного обладнання

14000,0

Погашення кредиторської заборгованості за минулий рік

47131,0

За напрямом "Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів" в сумі - 100000,0 тис. грн за заходами:

Забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення в Одеській області відходів та небезпечних хімічних речовин, у тому числі непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (далі - ХЗЗР) та тари у яких зберігаються та перевозяться ХЗЗР

100000,0

За напрямом "Охорона атмосферного повітря" - в сумі 1300,0 тис. грн за заходом:

Збір, обробка, аналіз екологічної інформації та підготовка Звіту про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за 2019 рік за протоколом ЕМЕП Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані

1300,0

За напрямом "Охорона і раціональне використання ресурсів тваринного світу" - в сумі 9500,0 тис. грн за заходами:

Підготовка та видання енциклопедії мігруючих видів диких тварин України

700,0

Ведення державного кадастру рослинного світу

3000,0

Ведення державного кадастру тваринного світу

3000,0

Ведення Зеленої книги України

2800,0

За напрямом "Наука, інформація і освіта, підготовка кадрів, організація оцінки впливу на довкілля, організація праці, забезпечення участі у діяльності міжнародних організацій природоохоронного спрямування, впровадження економічного механізму забезпечення охорони навколишнього природного середовища" - в сумі 121300,0 тис. грн за заходами:

Організація та проведення Всеукраїнського конкурсу "До чистих джерел"

200,0

Участь у заходах з виконання міжнародних зобов'язань України як сторони міжнародних Конвенцій та Угод

1000,0

Сплата внесків до бюджетів міжнародних організацій природоохоронного спрямування

15000,0

Проведення заходів з питань міжнародного співробітництва у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі оплата банківських послуг, збір на обов'язкове пенсійне страхування

200,0

Забезпечення функціонування Національного реєстру антропогенних викидів та поглинання парникових газів

3500,0

Підготовка інформаційно-аналітичних оглядів про стан навколишнього природного середовища в Україні

400,0

Проведення моніторингу стану навколишнього природного середовища в басейні р. Дніпро та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту

1000,0

Придбання обладнання стаціонарних постів спостережень за станом атмосферного повітря

100000,0

Відновлення видатків на Державне агентство України з управління зоною відчуження дозволить частково мінімізувати шкоду, завдану численними пожежами, зоні відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, та забезпечити мінімальне дотримання рівня екологічної безпеки зони.

Для досягнення мети пропонується зменшити видатки розвитку за КПКВК 3511380 Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме реалізації природоохоронних заходів, які, в свою чергу, дозволять забезпечити право населення на безпечне довкілля, на повну інформацію про реальний стан довкілля, мінімізує негативний вплив довкілля на здоров'я населення, мінімізує вплив зміни клімату на екосистеми та здоров'я населення та виконати міжнародні зобов'язання України.
 

Народний депутат України

Л. В. Василенко

Опрос