Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 40 Закона Украины "О регулировании градостроительной деятельности" относительно паевого участия

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.11.2019 № 2368
Дата рассмотрения: 01.11.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо пайової участі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Згідно зі статтею 47 Конституції України держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Згідно з ч. 7 ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі на розвиток інфраструктури населеного пункту. Тобто, станом на сьогодні, починаючи з лютого 2011 року забудовники звільнені від передачі населеному пункту житлової площі, окрім пайової участі в розмірі 4 % кошторисної вартості будівництва на розвиток інфраструктури.

Відповідно, існуючий механізм не може забезпечити повною мірою житлові права громадян, що потребують соціального захисту, зокрема осіб, які мають першочергове право на забезпечення жилою площею.

Наразі органи місцевого самоврядування не можуть мати квадратні метри, які допоможуть вирішити питання пільговиків, зокрема, пільгових категорій, яким держава конституційно гарантує забезпечення житлових прав, до яких належать: інваліди війни, учасники Антитерористичної операції, сім'ї загиблих учасників АТО та Революції Гідності, поліцейські, потерпілі від стихійного лиха, потерпілі у зв'язку з аварією на ЧАЕС, евакуйовані з зони ЧАЕС, багатодітні родини тощо.

За даними офіційної статистики станом на 2011 рік більше 1,2 млн. українських сімей та одиноких громадян перебували на обліку і дотепер потребують покращення житлових умов. Причина, чому квартирні черги - як соціальна, так і загальна, в Україні останнім часом практично не рухаються, відома: хронічна нестача коштів муніципалітетів на придбання житла.

Якщо раніше в Україні діяла норма про передачу забудовником місцевим радам частки жилої площі в новозбудованих будинках (2 - 7 %) для поповнення комунального та соціального житлових фондів, то у 2011 році, з прийняттям Закону "Про регулювання містобудівної діяльності", забудовники були звільнені від цього зобов'язання. Натомість вони розраховувались з громадами живими грошима (4% балансової вартості нерухомості).

У держбюджеті на 2017 рік суми на соціальне житло спочатку взагалі не передбачалися. Проте влітку 2017 року Верховна Рада прийняла зміни до держбюджетуё передбачивши виділення на соціальне житло, будівництво, ремонт, реконструкцію та придбання житла для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування майже 278 млн грн. Кожна область отримала від 10 до 36 млн грн. Звісно, житлові черги ці "подачки" не врятують.

З метою створення умов для забезпечення в населених пунктах житлом громадян, які перебувають на квартирному обліку пропонується внести зміни до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", передбачивши зокрема положення, де замовник будівництва (інвестор) зобов'язується передавати безоплатно до комунальної власності відповідного населеного пункту частину житлових приміщень у спорудженому будинку до 4 відсотків від загальної площі житлових приміщень такого будинку для багатоквартирних житлових будинків загальною площею від 500 квадратних метрів. Та передбачити, що у разі якщо виділ передбаченої у пункті 3 цієї частини площі в натурі є неможливим або не допускається такий виділ згідно із законом - сплачується грошова компенсація вартості такої площі.

Як приклад можна привести те, що за перше півріччя 2019 року загалом в Україні було здано близько 1,966 млн. кв.м. житлової нерухомості. Відповідно до запропонованої норми 4 % буде становити 78666 кв.м., якими з урахуванням норми житлової площі на одну особу у 13,6 кв.м., можна буде забезпечити житлом 5784 осіб за півроку.

Розумію, що це не та цифра, яка дасть можливість повністю вирішити питання квартирної черги в населених пунктах, де налічується десятки тисяч сімей, які потребують покращення житлових умов, але - це набагато більше, а ніж нічого.

2. Мета і цілі прийняття проекту Закону

Метою прийняття зазначеного законодавчого акта є передбачення права органам місцевого самоврядування при наданні земельних ділянок під будівництво житлових будинків встановлювати відсоток житлової площі, яка підлягатиме передачі населеному пункту.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону передбачено внести зміни до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", в частині надання додаткових прав органу місцевого самоврядування щодо зобов'язання замовника будівництва (інвестора) передавати безоплатно до комунальної власності відповідного населеного пункту частину житлових приміщень у спорудженому будинку до 4 відсотків від загальної площі житлових приміщень такого будинку для багатоквартирних житлових будинків загальною площею від 500 квадратних метрів. Та передбачити, що у разі якщо виділ передбаченої у пункті 3 цієї частини площі в натурі є неможливим або не допускається такий виділ згідно із законом - сплачується грошова компенсація вартості такої площі.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання є Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту надасть можливість створити умови для забезпечення в населених пунктах житлом громадян, які перебувають на квартирному обліку.

 

Народний депутат України

Р. В. Требушкін

Опрос