Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно увеличения ставок экологического налога в целях проведения дополнительных мер, которые будут способствовать укреплению здоровья и улучшению медико-санитарного обеспечения граждан Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.11.2019 № 2367
Дата рассмотрения: 01.11.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо збільшення ставок екологічного податку з метою проведення додаткових заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні екологічні податки в тій чи іншій формі існують у всіх економічно розвинених країнах і насамперед у країнах Євросоюзу. ЄС є одним із світових лідерів в сфері міжнародного природоохоронного співробітництва. За даними Євростату, в 2010 році 27 держав ЄС отримали близько 292 млрд. Євро від екологічних податків, що відповідає 2,4 % від валового внутрішнього продукту (ВВП). Так, держави - члени ЄС з найбільшою часткою екологічних податків у ВВП - Данія (5,7 %), Нідерланди (3,9 %), Болгарія і Мальта (3,5 %), а найнижчою - Іспанія (1,6 %), Литва (1,7 %), Румунія (1,8 %) і Латвія (1,9 %). В Україні у 2008 - 2019 рр. частка в ВВП екологічного податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища) коливалася від 0,12 % в 2008 і 2009 рр. до 0,30 % в 2019 році.

Станом на сьогодні низький розмір екологічного податку, який повинен бути основним природоохоронним інструментом абсолютно не виконує свою функцію та не є стимулюючим фактором для зменшення викидів. Саме тому пропонуємо збільшити ставки екологічного податку у 4 рази, враховуючи той факт, що останнє підвищення відбулося в 2017 році всього на 11,2 %, разом з тим з моменту введення екологічного податку курс долара виріс майже в 3 рази. Прийняття запропонованої пропозиції збільшить надходження коштів від екологічного податку до загального фонду державного бюджету України з 3,5 мільярдів гривень запланованих на 2020 рік до 14 мільярдів гривень та сприятиме проведенню додаткових заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України.

Проблемним аспектом вітчизняної податкової системи є джерело сплати екологічного податку - він відноситься на витрати підприємства та не вирішує завдання держави по дестимулюванню шкідливої діяльності підприємств, оскільки фактично сплачений податок закладається в ціну продукції і переноситься на кінцевого споживача.

Враховуючи наведене, норми Податкового кодексу України, що стосуються ставок екологічного податку, потребують доопрацювання та внесення відповідних змін.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо збільшення ставок екологічного податку з метою проведення додаткових заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України" розроблено з метою збільшення надходжень від екологічного податку та їх цільове використання на здійснення заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України.

Досвід європейських країн показує, що активне застосування екологічних податків сприяє зниженню загального рівня забруднення навколишнього середовища, зростанню обсягів виробництва нової, екологічно чистої продукції, зміцнюючи, таким чином, конкурентоздатність та економічні позиції виробників. Збільшення ставок екологічного податку дозволить забезпечити цільове фінансування нагальних заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України, як державного так і місцевого значення.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 243, 245, 246, 247 та 248 Податкового кодексу України, зокрема:

1) збільшити в 4 рази ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення;

2) збільшити в 4 рази ставки податку за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти;

3) збільшити в 4 рази ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

4) збільшити в 4 рази ставки податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

5) збільшити в 4 рази ставки податку за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становлять Конституція України, Бюджетний кодекс України, Податковий кодекс України, Закон України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Реалізація цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту дозволить докорінно змінити ситуацію негативного впливу промислового комплексу країни на навколишнє середовище і створить стимул для зниження рівня викидів як на державному рівні, так і на рівні регіональних систем управління, а також для збільшення питомої ваги екологічно орієнтованих інвестицій та забезпечить повноцінне фінансування заходів, що сприятимуть зміцненню здоров'я та покращенню медико-санітарного забезпечення громадян України.

 

Народний депутат України:

Є. В. Шевченко (посвідчення N 282)

Д. О. Гетманцев (посвідчення N 20)

О. В. Бондаренко (посвідчення N 59)

Ю. М. Мисягін (посвідчення N 243)

О. О. Шуляк (посвідчення N 13)

Д. Г. Арахамія (посвідчення N 04)

Д. А. Наталуха (посвідчення N 14)

Ю. О. Камельчук (посвідчення N 325)

Ю. Г. Яцик (посвідчення N 285)

Є. М. Кравчук (посвідчення N 112)

Опрос