Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" относительно обязательности строительства объектов общественного обслуживания населения социальной сферы

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.10.2019 № 2363
Дата рассмотрения: 31.10.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо обов'язковості будівництва об'єктів громадського обслуговування населення соціальної сфери"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до Закону України "Про основи містобудування", головними напрямами містобудівної діяльності є, зокрема, створення соціальної інфраструктури територій та населених пунктів.

Законом України "Про Генеральну схему планування території України" визначено, що до недоліків функціонування систем розселення належать, в тому числі, недостатній рівень розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Проте, на даний час, залишається законодавчо не врегульованим питання будівництва об'єктів громадського обслуговування населення, а саме закладів дошкільної освіти, закладів загальної середньої освіти, закладів охорони здоров'я та інших.

Особливо гостро це питання постає під час комплексної забудови території та будівництва великих житлових комплексів.

Суб'єкти містобудування, ігноруючи вимоги законодавства, не передбачають у складі проектної документації об'єкти громадського обслуговування населення. А у разі їх наявності в проекті, такі об'єкти зводяться і здаються в експлуатацію в останню чергу.

Така ситуація призводить до порушень вимог Закону України "Про дошкільну освіту", згідно з ст. 3 якого держава сприяє розвиткові та збереженню мережі закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", статтею 12 якого визначено, що до державних соціальних нормативів у сфері забезпечення навчальними закладами включаються, зокрема, нормативи граничного наповнювання класів, груп та співвідношення вихованців, учнів, студентів і педагогічних працівників у навчальних закладах.

Аналогічна ситуація відбувається із закладами охорони здоров'я.

Наявні на відповідній території заклади освіти переповнені, громадяни вимушені записуватись в черги вже при народженні дитини.

У підсумку громадяни позбавлені можливості реалізувати Конституційне право на освіту та на охорону здоров'я.

Враховуючи викладене, питання забезпечення об'єктами громадського обслуговування населення (заклади дошкільної освіти, заклади загальної середньої освіти, заклади охорони здоров'я) під час комплексної забудови території та будівництва житлових комплексів має бути врегульовано на законодавчому рівні.

2. Мета законопроекту

Метою законопроекту є розроблення механізму обов'язкового врахування під час проектування та здійснення комплексної забудови території та будівництва житлових комплексів необхідної кількості об'єктів громадського обслуговування населення соціальної сфери (заклади дошкільної освіти, заклади загальної середньої освіти, заклади охорони здоров'я).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону передбачається, що на етапі отримання замовником будівництва вихідних даних на проектування, уповноважені органи містобудування та архітектури в містобудівних умовах та обмеженнях визначають наявність чи відсутність необхідності та встановлюють техніко-економічні показники об'єктів громадського обслуговування населення соціальної сфери (заклади дошкільної освіти, заклади загальної середньої освіти, заклади охорони здоров'я), які необхідно збудувати (передбачити) в межах забудови відповідної земельної ділянки (території) відповідно до державних будівельних норм, у разі комплексної забудови території та будівництва житлових комплексів.

У разі відсутності потреби у вказаних об'єктах, уповноважені органи містобудування та архітектури надають відповідне обґрунтування.

Проектом Закону унеможливлено прийняття в експлуатацію об'єктів, що зводяться у разі комплексної забудови території, та житлових комплексів у разі якщо попередньо не прийняті в експлуатацію об'єкти громадського обслуговування населення соціальної сфери (заклади дошкільної освіти, заклади загальної середньої освіти, заклади охорони здоров'я), що входять до складу затвердженої проектної документації, або ж їх прийняття в експлуатацію здійснюється одночасно з іншими об'єктами.

4. Стан нормативно-правової бази

Нормативно-правові акти, що діють у цій сфері:

Конституція України.

Закони України:

"Про основи містобудування";

"Про місцеве самоврядування в Україні";

"Про архітектурну діяльність";

"Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії";

"Про Генеральну схему планування території України";

"Про регулювання містобудівної діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття законопроекту забезпечить громадян закладами дошкільної та загальної середньої освіти, закладами охорони здоров'я та іншими закладами громадського обслуговування населення під час комплексної забудови території та будівництва житлових комплексів.

 

Народні депутати України:

Констанкевич І. М.

Палиця І. П.

Кучер М. І.

Колихаєв І. В.

Юрчишин П. В.

М'ялик В. Н.

Івахів С. П.

Батенко Т. І.

Бондар В. В.

Кіссе А. І.

Савчук О. В.

Лубінець Д. В.

Поляк В. М.

Шаповалов Ю. А.

Білозір Л. М.

Опрос