Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно упрощения условий ввоза на таможенную территорию Украины транспортных средств и приведения условий налогообложения к общему режиму акцизных сборов Европейского Союза

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.10.2019 № 2342
Дата рассмотрения: 29.10.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спрощення умов ввезення на митну територію України транспортних засобів та приведення умов оподаткування до загального режиму акцизних зборів Європейського Союзу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Державну політику останніх років до власників автомобілів на єврономерах можна назвати каральною, непослідовною та недолугою. Спочатку зробивши для українців або неможливим, або вкрай невигідним придбання за кордоном автомобіля з пробігом через заборони та нормативні обмеження, а саме: неможливість митного оформлення та реєстрації в Україні легкових транспортних засобів, які не відповідають Євро-5; надвисокі акцизи на ввезення і розмитнення вживаних авто з-за кордону; недосконалість деяких норм чинного митного законодавства. А коли в Україні практика купівлі та використання нерозмитнених автомобілів, які мають номерні знаки низки держав ЄС (насамперед Польщі та Литви) стала масовою, влада розв'язувала проблему поспішними директивними методами, фактично створивши з тисяч громадян України злочинців:

- штрафи від 8,5 до 17 тисяч гривень або позбавлення права керування на рік та вилучення авто у разі використання незареєстрованого в Україні автівки;

- обмеження на кількість авто, які можна ввозити без грошового забезпечення на митну територію України;

- дискримінаційні акцизи. Наприклад, для транспортних засобів, що використовувалися понад 8 років, ставки акцизів застосовуються з коефіцієнтом 50!, хоча завезені іноземні авто значно екологічніші ніж радянські "Волги" та "жигулі", вантажівки та маршрутки що їздять дорогами України.

Питання, пов'язані із примусом щодо розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією, досі не знайшли остаточного вирішення на законодавчому рівні:

- Закон N 2612-VIII від 08.12.2018 передбачав 180 днів для пільгового ввезення транспортних засобів на митну територію України та відтермінування стягнення штрафних санкцій за порушення митних правил стосовно транспортних засобів, щодо яких не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту (тобто до 22 травня 2019 року);

- Закон України N 2725-VIII від 16.05.2019 вказаний строк продовжено зі 180 до 270 днів (до 22 серпня 2019 року);

- у Верховній Раді України знаходиться законопроект N 1030 від 29.08.2019, внесений Президентом України та прийнятий як Закон 12.09.2019, що пропонує суспільству чергове продовження строків на 90 діб (до 22 листопада 2019 року).

Але, слід розуміти, що проблематика скоріше за все не втратить актуальності через три місяці, тому доцільною є розробка комплексного законопроекту, зокрема щодо виключення "автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів" з переліку підакцизних товарів в рамках уніфікації національного законодавства до вимог законодавства ЄС, що вирішить проблему так званих "євроблях" повністю.

Слід зазначити, що Стаття 1 Директиви Ради ЄС N 2008/118/ЄС визначає перелік товарів, які повинні бути віднесені до підакцизних, а саме: продукти енергії та електрична енергія (energy products and electricity); алкоголь та алкогольні напої (alcohol and alcoholic beverages); тютюнові вироби (manufactured tobacco). З огляду на зміни внесені у Податковий кодекс України у 2014 - 2015 роках, переліки майже співпадають, за винятком категорії "продукти енергії", які мають укранський аналог - "пальне" (пп. 14.1.1411 та 215.3.4 ПКУ), що є аналогічним за суттю, але має значно менше за наповненням значення. У acquis ЄС перелік саме "продуктів енергії" (energy products) регулюються статтею 2 Директиви 2003/96/ЄС. Порівння категорій ("energy products" та "пальне") дозволяє визначити перелік товарів, який станом на 22.10.2018 року Україна досі не імплементувала у якості підакцизних до свого законодавства, а саме, товари за кодами згідно з УКТЗЕД 1507 - 1518, 2107 - 2706, 2708 - 2709, 2711 - 2715. Водночас, впровадження статті 1 Директиви Ради N 2008/118/ЄС (положення мають бути впроваджені "протягом 2 років з дати набрання чинності Угодою") не співпадає із строками імплементації положень Директиви 2003/96/ЄС (згідно Додатку XXVIII (28) строки впровадження визначено як "поступово, виходячи із майбутніх потреб України"). Згідно пункту 1533 Урядового Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію (постанова КМУ від 25 жовтня 2017 р. N 1106) розробка відповідного законопроекту щодо приведення національного законодавства з питань оподаткування акцизним податком продуктів енергії та електроенергії у відповідність з вимогами Директиви Ради 2003/96/ЄС заплановано у строк до 31 грудня 2021 року. Тобто, на сьогодні зобов'язання з наближення законодавства України до норм Директиви Ради ЄС N 2008/118/ЄС виконано лише на формальному рівні (за формою, а не за суттю).

2. Мета та завдання проекту Закону

Проект розроблено з метою поступової (два етапу) заміни чинної несправедливої та дискримінаційної системи оподаткування акцизним податком транспортних засобів та створення передумов для комплексного вирішення питання доступності для українців як нового, так й недорогого, але якісного вживаного транспорту шляхом:

- ліквідації дисбалансу у встановлених процедурах розрахунку ставок акцизного податку в залежності від віку транспортних засобів та застосовування відповідних коефіцієнтів;

- приведення національного переліку підакцизних товарів до вимог європейського законодавства (Директива Ради ЄС N 2008/118/ЄС від 16 грудня 2008 року стосовно загальних умов акцизного збору, що відміняє Директиву N 92/12/ЄЕС).

Крім цього, законопроектом удосконалюються питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів спеціального призначення власником яких є держава (автомобілі швидкої медичної допомоги, пересувні медичні клініки, автомобілі пожежні) або тих, що використовувалися понад 30 років чи належать до предметів колекціонування або антикваріату.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести наступні зміни до Податкового кодексу України:

(1) тимчасово, протягом 180 календарних днів з дня набрання чинності законопроекту як Закону:

- ставки акцизного податку для транспортних засобів, автомобілів легкових та іншіх моторних транспортних засобів визначаються за формулою, що не враховує віковий коефіцієнт;

- призупиняється дія норми (абзацу три підпункту 215.3.51 статті 215) що передбачає застосування коефіцієнтів до ставок акцизного податку:

для транспортних засобів, що використовувалися з 5 до 8 років - коефіцієнту 40;

для автомобілів, що використовувалися понад 8 років - коефіцієнту 50.

Зазначені норми поширюються лише на транспортні засоби, що ввезені на митну територію України до дня набрання чинності цього законопроекту як Закону.

Водночас, з метою спрощення митних процедур оформлення та реєстрації в Україні:

щодо легкових транспортних засобів - тимчасово (протягом 180 календарних днів з дня набрання чинності Закону) призупиняється дія статей 2, 2-1 та 3 Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів";

щодо транспортних засобів спеціального призначення або тих, що використовувалися понад 30 років чи належать до предметів колекціонування або антикваріату - скасовується вимога щодо відповідності екологічним нормам відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів".

(2) з 1 січня 2021 року, в рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (стаття 353 Угоди та Додаток XXVIII до глави 4 "Оподаткування" розділу V "Економічне і галузеве співробітництво"), виключення з переліку підакцизних товарів "автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У зазначеній сфері правового регулювання діють Конституція України, Податковий кодекс України, Митний кодекс України, Закон України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України", Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування прийняття проекту Закону

Реалізація положень проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України у 2019 та 2020 роках.

Доходи державного бюджету у наступних бюджетних періодах, зокрема у 2021 році, будуть плануватися з урахуванням дії запровадженого нового переліку підакцизних товарів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття вказаного проекту Закону України сприятиме:

створенню правових передумов для розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації, ввезених раніше на митну територію України;

комплексному врегулюванню питання доступності для українців як нового, так й недорогого, але якісного, вживаного транспорту з метою врахування інтересів усіх верст населення України;

спрощенню процедур ввезення на митну територію України транспортних засобів спеціального призначення замовником (власником) яких є держава;

належному дотриманню міжнародних зобов'язань України в рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

 

Народний депутат України

О. І. Ковальов

Опрос