Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно вопросов налогообложения в пределах формирования цены на природный газ для нужд населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.09.2019 № 2126
Дата рассмотрения: 11.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування в межах формування ціни на природний газ для потреб населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Упродовж 2014 - 2019 років ціна на газ для населення України зросла на 851 %. Якщо у 2013 році за даними НАК "Нафтогаз України" вартість тис. куб. м природного газу для населення України становила 725,4 грн, то у липні 2019 року середня ціна на природний газ для населення по регіонам (з урахуванням відмінностей встановлених тарифів на транспортування по кожному регіону) становила 6900 грн за тис. куб. м. Для прикладу, в опалювальний період 2018-2019 років вартість природного газу для населення складала 8548,9 грн за тис. куб. м.

Враховуючи той факт, що саме газова складова є найбільш визначальною в структурі формування тарифів на опалення і гаряче водопостачання для населення, упродовж 2014 - 2019 років тариф на опалення (на прикладі м. Києва) зріс на 1225 % - до 38,55 грн/кв. м, тариф на гаряче водопостачання - на 559 % - до 97,89 грн/куб. м. В ряді регіонів України тарифи на опалення та гаряче водопостачання значно перевищують дані показники.

Зважаючи на непаритетне зростання номінальних доходів населення і вартості комунальних послуг, заборгованість за житлово-комунальні послуги у 2014 - 2019 роках зросла за даними Державної служби статистики України на 338 % - до 53,0 млрд грн (станом на 01.08.2019 р.), що свідчить про суттєве збільшення неплатоспроможного населення України.

Незважаючи на той факт, що середня митна вартість імпортного природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України, скоротилась майже у двічі: з $339,2 за тис. куб. м (у листопаді - 18) до $188,5 (у липні - 19), вартість газу для населення України скоротилась лише на 19,3% - з 8548,9 грн до 6900 грн (або $274,1) за тис. куб. м. Тарифи на опалення та гаряче водопостачання взагалі не переглядались.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

За даними НАК "Нафтогаз України" видобуток природного газу в Україні в 2018 році становив 20,89 млрд куб. м, з яких 15,5 млрд куб. м видобуто АТ "Укргазвидобування". При цьому, обсяг споживання природного газу у минулому році населенням плюс ТКЕ склав 15,4 млрд куб. м. Таким чином, обсягу природного газу власного видобутку достатньо для покриття потреб населення країни. Актуальним є скасування плати за користування надрами, які відповідно до статті 13 Конституції України належать Українському народу.

2. Мета і завдання проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування в межах формування ціни на природний газ для потреб населення" направлений на скасування "Плати за користування надрами" в межах видобутку природного газу, видобутого газовидобувними компаніями на території України, що використовуватиметься для потреб населення, а також скасування "Податку на додатну вартість" на ціну газу, на тариф на транспортування, на тариф на розподіл, на торгову надбавку постачальника природного газу в розмірі 20 %, що використовується для потреб населення. Це призведе до суттєвого зниження закупівельної та відпускної ціни газу, що використовуватиметься для потреб населення, а також тарифів на опалення та гаряче водопостачання.

3. Загальна характеристика та основні положення Законопроекту

Проектом Закону України передбачається внесення змін до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 13-14, N 15-16, N 17, ст.1 12) щодо:

1) Статтю 197 доповнити новим пунктом 25 такого змісту:

"Звільняються від оподаткування операції з постачання природного газу, що використовується для потреб населення".

2) Пункт 252.4 статті 252 доповнити новим підпунктом 252.4.10 такого змісту:

"Обсяг природного газу, видобутого газовидобувними компаніями на території України, що використовуватиметься для потреб населення".

У Прикінцевих положеннях доручено Кабінету Міністрів України протягом двох тижнів з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг доручено забезпечити перегляд тарифів на опалення та гаряче водопостачання з урахуванням зниження ціни на газ, що йде на потреби населення, а також вжити заходів до безумовного виконання суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання населенню природного газу, централізованого опалення та постачання гарячої води, вимог цього Закону.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються чинним законодавством України, зокрема, Податковим кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування в межах формування ціни на природний газ для потреб населення" не передбачає будь-яких додаткових видатків з дохідної частини Зведеного бюджету України.

Натомість, зменшення надходжень від "Плати за користування надрами", а також від сплати "Податку на додану вартість" до Зведеного бюджету України, пропонується переглянути з урахуванням запланованих бюджетних видатків на забезпечення субсидій населенню України в межах видаткової частини бюджету.

Що стосується використання газу власного видобутку, то в разі прийняття змін до Податкового кодексу України в частині: "Звільнення від оподаткування операцій з постачання природного газу, що використовується для потреб населення (скасування ПДВ)" (-1350 грн), а також "Скасування плати за користування надрами в рамках видобутку природного газу, видобутого газодобувними компаніями на території України, який буде використовуватися для потреб населення" (-1450 грн), ціна на газ для населення України може бути знижена приблизно на 2800 - 3000 грн - до 3900 грн за тис. куб. м.

Таким чином, проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування в межах формування ціни на природний газ для потреб населення" створені необхідні економічні передумови для зниження ціни на газ для населення до 3,9 грн/куб м, а також тарифів на опалення і гаряче водопостачання у 2 рази - до 19,275 грн/кв. м та 48,945 грн/ куб. м відповідно.

6. Прогноз соціальних та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування в межах формування ціни на природний газ для потреб населення" призведе до мінімум двократного зниження ціни на газ для населення, а також тарифів на опалення та гаряче водопостачання для населення.

В результаті, скорочення частки витрат на оплату житлово-комунальних послуг домогосподарствами країни, очікується зростання на внутрішнього споживчого ринку, зростання обсягів виробленої продукції та економічної активності у цілому.

Прийняття законопроекту сприятиме суттєвому зниженню вартості комунальних послуг та зменшенню боргового навантаження на найбільш незахищені верстви населення у питанні оплати окремих видів житлово-комунальних послуг: гарячого водопостачання, опалення та сповивання природного газу.

 

Народний депутат України

О. С. Колтунович

Опрос