Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно усовершенствования порядка установления тарифов на тепловую энергию и услуги по централизованному водоснабжению

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.09.2019 № 2099
Дата рассмотрения: 06.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку встановлення тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого водопостачання"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Специфіка ринків, що знаходяться у стані природної монополії, та суміжних з ними ринків вимагає створення та запровадження ефективного механізму державного регулювання на основі забезпечення збалансованості інтересів учасників цих ринків захисту інтересів споживачів щодо надання їм комунальних послуг належної якості за обґрунтованими цінами.

Суб'єкти природних монополій, що надають послуги з централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення мають значні матеріальні та фінансові ресурси, позбавлені конкуренції і, відповідно, слабо мотивовані знижувати собівартість виробництва комунальних послуг. Водночас, ці суб'єкти природних монополій мають гарантований ринок збуту своїх послуг. При цьому, попит на послуги суб'єктів природних монополій менше залежить від їх ціни, ніж попит на послуги тих суб'єктів господарювання, що діють на конкурентних ринках, оскільки незалежно від вартості послуг споживачі внаслідок потреби кожного у їх щоденному споживанні, змушені сплачувати за тарифами, які будуть їм запропоновані.

Внаслідок цього порушуються права та інтереси споживачів, оскільки вони повинні сплачувати за отримані ними послуги за завищеними тарифами, за рахунок включення до цих тарифів витрат, які не відносяться безпосередньо до самих послуг.

Тому важливе державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій на ринку комунальних послуг шляхом вирішенням питань, пов'язаних із вдосконаленням системи ціноутворення на ринку комунальних послуг, яка буде в змозі запобігти стрімкому підвищенню тарифів на відповідні комунальні послуги.

2. Мета та завдання проекту Закону

Метою законопроекту є вдосконалення системи ціноутворення на ринку комунальних послуг, яка буде в змозі запобігти стрімкому підвищенню тарифів на відповідні комунальні послуги.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується доповнити частину другу статті 10 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", статтю 20 Закону "Про теплопостачання" та статтю 32 Закону "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" положеннями, які обмежують включення до тарифів на теплову енергію не більше 7 % втрат тепла, а на централізоване водопостачання не більше 15 % втрат води.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання становлять закони України:

"Про державне регулювання у сфері комунальних послуг";

"Про теплопостачання";

"Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

5. Фінансово-економічне обґрунтування прийняття проекту Закону

Реалізація положень проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме мінімізації витрат суб'єктів природних монополій у сфері з централізованого водо-, теплопостачання та водовідведення, забезпеченню збалансованості інтересів суб'єктів природних монополій, споживачів їхніх послуг та суб'єктів господарювання, що діють на суміжних з природною монополією ринках, матиме значний економічний та соціальний ефект для економіки держави.

 

Народний депутат України

О. Ю. Кучеренко

Опрос