Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно права на получение пенсий отдельным категориям граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.09.2019 № 2083
Дата рассмотрения: 06.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З початком військового конфлікту на Донбасі українські пенсіонери зі сходу стикнулися з величезною проблемою - не готовність чинного законодавства до врегулювання існуючих проблем у пенсійному забезпеченні, які фактично виникли після того, як влада припинила будь-які видатки на тимчасово неконтрольованих територіях України.

Фактично, на сьогодні сотні тисяч жителів України вимушено позбавлені базових економічних і соціальних прав, які Конституція та закони України гарантують її громадянам, у тому числі права на пенсійне забезпечення.

Звичайно, окремі пенсіонери, які знайшли спосіб виїхати на мирну територію нашої держави, мають змогу отримати пенсії. В той же час, існує тисячі пенсіонерів - громадян України, які з різних причин змушені залишитись на непідконтрольних територіях. Є і така категорія людей, які не можуть підтвердити право на отримання пенсії у зв'язку з відсутністю відповідних паперових документів.

Враховуючи відсутність спеціальних норм у законах, що визначили б основи та принципи діяльності держави у надзвичайних ситуаціях, виконавчі органи встановлюють процедури на рівні підзаконних актів, що найчастіше суперечать вимогам Конституції, та сьогодні призвели до наступних негативних наслідків:

по-перше, особи, які переїхали до контрольованих українською державою територій, придбали житло, зареєстрували нове постійне місце проживання, не можуть отримувати пенсії на загальних підставах через прив'язку до паперових форм документів, необхідних для оформлення пенсійних виплат;

по-друге, особи, що мають право на пенсійні виплати та які залишились жити на непідконтрольних територіях, позбавлені можливості їх отримати через введення спеціальних додаткових процедур згідно постанов Кабінету Міністрів України.

Крім того, для таких осіб доцільним є скасування обмеження строку в 3 роки, за які можливо отримати пенсію у разі не звернення за її отриманням, оскільки це відбувається не з вини пенсіонера, а через втрату державою контролю над певними територіями.

Враховуючи зазначене, пропонується усунути недоліки в механізмах пенсійного забезпечення, зокрема, встановити законодавчі основи для діяльності органів виконавчої влади в ситуації збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Проект спрямований на забезпечення реалізації гарантованих Конституцією України прав і свобод громадянин України, з числа пенсіонерів, які були змушені залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, а також осіб, які не мали можливості переїхати з непідконтрольних українській державі територій.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Проектом Закону пропонується:

1) спростити процедури доведення права на виплату пенсій та її розміру шляхом скасування обов'язковості надання паперових документів щодо осіб, які мають право на пенсії та змушені були залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру;

2) скасувати для зазначеної категорії осіб обмеження щодо можливості отримати не затребувану пенсію лише за три роки;

3) закласти основи під особливий режим та порядок отримання пенсій для пенсіонерів, які залишились жити на територіях, на яких органи державної влади тимчасово не виконують своїх повноважень.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та інші.

Реалізація проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту акта не впливатиме на зміну показників бюджету, адже незалежно від можливості отримати пенсій, вона має бути нарахована всім пенсіонерам, а витрати на її виплату передбачені в бюджеті Пенсійного фонду України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту акта забезпечить створення рівних умов доступу до пенсійного забезпечення усіх громадян України незалежно від місця проживання та факту внутрішнього переміщення.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос