Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно внесения депутатских запросов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.09.2019 № 1036-1
Дата рассмотрения: 06.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо внесення депутатських запитів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до Конституції України, законів України "Про статус народного депутата України", "Про комітети Верховної Ради України", Регламенту Верховної Ради України, народні депутати України мають право звернутися з депутатським запитом до Президента України, Прем'єр-міністра України, голови Верховної Ради України, органів центральної виконавчої влади, місцевого самоврядування, організацій та установ всіх форм власності тощо.

Право народного депутата України на депутатський запит встановлено у статті 86 Конституції України та у статті 15 Закону України "Про статус народного депутата України".

Порядок внесення депутатських запитів та розгляд Верховною Радою України питань про направлення депутатського запиту визначено статтями 224 - 225 Регламенту Верховної Рад України.

Регламентом Верховної Ради Українистатті 25) передбачено, що у дні проведення пленарних засідань щотижня у п'ятницю відводиться час до 30 хвилин для оголошення головуючим запитів і прийняття рішень про підтримку та направлення запитів. Зважаючи на те, що кількість депутатських запитів щотижня пропонується запровадити інформування про кількість внесених депутатських запитів і прийняття рішень про підтримку та направлення депутатських запитів до Президента України.

Тексти запитів до Президента України та тексти до відповідних органів або посадових осіб, до яких їх звернуто, а також тексти відповідей на депутатські запити пропонується розміщувати на веб-сайті Верховної Ради України протягом п'яти робочих днів після їх направлення після знеособлення персональних даних відповідно до вимог законодавства про захист персональних даних.

Крім цього, змінами до статті 15 Закону України "Про статус народного депутата України" пропонується привести відповідні положення Закону у відповідність до Конституції України та Регламенту Верховної Ради України.

Так само, змінами до статті 25 Закону України "Про статус народного депутата України" пропонується привести у відповідність норми зазначеної статті Закону до положень Закону України "Про запобігання корупції".

2. Цілі та завдання Закону

Законопроект внесено на розгляд Верховної Ради України як альтернативний до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відкритості та прозорості діяльності Верховної Ради України" (реєстр. N 1036 від 29.08.2019).

Проект підготовлено з метою удосконалення процедури внесення народними депутатами України депутатських запитів, інформування на пленарному засіданні Верховної Ради України про кількість внесених запитів, що є складовою принципу відкритості діяльності Верховної Ради України, а також приведення у відповідність положень до Конституції України та норм Закону України "Про запобігання корупції" окремих положень Закону України "Про статус народного депутата України".

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом, зокрема пропонується, що на одному пленарному тижні може бути внесено не більше двох депутатських запитів одного народного депутата України.

Тексти депутатських запитів до Президента України чи відповідних органів або посадових осіб, до яких їх звернуто, та тексти відповідей на депутатські запити розміщуються на веб-сайті Верховної Ради протягом п'яти робочих днів після їх направлення (одержання).

Крім цього, статтю 25 Закону України "Про статус народного депутата України" пропонується викласти в новій редакції, передбачивши обов'язок народного депутата України щорічне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та у разі припинення повноважень народного депутата - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про статус народного депутата України" та Регламент Верховної Ради України, затверджений Законом України від 10.02.2010 N 1861-VI.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту сприятиме удосконаленню порядку роботи Верховної Ради України та виконанню повноважень народними депутатами України.

 

Народні депутати України:

Марченко Л. І.

Гринчук О. А.

Опрос