Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно снятия заработной платы с народного депутата за прогулы и нарушения Регламента

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.09.2019 № 1035-1
Дата рассмотрения: 06.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зняття заробітної плати з народного депутата за прогули та порушення Регламенту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день в Україні існує ганебна практика прогулів народними депутатами робочих днів, що дискредитує вищий законодавчий орган держави, псує імідж парламентаризму та підриває рівень довіри громадян до державної влади в цілому.

Ще у минулому скликанні Верховної Ради України депутати із МФО "Єврооптимісти" об'єднали зусилля для боротьби із систематичними прогулами засідань народними депутатами України. З цією метою було подано спільно напрацьований проект Закону України N 5328 від 01.11.2016 року "Про внесення змін до деяких законів України (щодо зняття заробітної плати з народного депутата за прогули та порушення Регламенту)". Однак, на жаль, зазначений законопроект так і не був розглянутий українським парламентом.

Ідеї, що лягли в основу законопроекту були запозичені за аналогією із законодавства, що регулює трудову дисципліну державних службовців. Так, наприклад, відповідно до Закону України "Про державну службу", прогул державного службовця - це відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин - є підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності та звільнення у разі повторного прогулу. У зв'язку з цим вважається доцільним встановлення стягнень, які б стали дієвим механізмом стимулювання народних депутатів до стабільної особистої присутності та якісної участі в роботі Верховної Ради України, її комітетах та органах.

Беручи до уваги, що фінансове забезпечення діяльності кожного народного депутата України здійснюється за рахунок державного бюджету України, вважаємо за необхідне враховувати факт присутності народного депутата при нарахуванні такому депутату заробітної платні на основі табелю відвідування.

2. Мета і шляхи її досягнення

Вбачаючи тенденцію регулярних прогулів народними депутатами України засідань Верховної Ради України та комітетів, до складу яких вони входять, а також задля уникнення можливості маніпуляцій зі сторони народних депутатів України щодо фіксування й табелювання прогулів, даним проектом Закону пропонується впорядкувати нарахування заробітної плати за дні відвідувань та встановити автоматичне позбавлення депутатів у випадку прогулів виплат, пов'язаних із виконанням депутатських повноважень.

У разі, якщо народний депутат України без поважних причин протягом календарного місяця не взяв особисту участь у більш ніж двох засіданнях Верховної Ради України та/або її органів, до складу яких його обрано, пропонується, щоб він був втрачав виплати, пов'язані із виконанням депутатських повноважень, на підставі відомостей обліку присутності народних депутатів України, отриманих відповідно до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" та Закону України "Про комітети Верховної Ради України".

Пропонується вважати народного депутата України відсутнім на засіданні, якщо він систематично не голосує "за", "проти" або "утримався" під час засідання.

3. Фінансово-економічне обґрунтування проекту

Прийняття акта не потребує додаткових видатків державного бюджету.

4. Правові аспекти

Закон України "Про статус народного депутата України", Закон України "Про Регламент Верховної Ради України".

5. Прогноз результатів

Очікується підвищення рівня особистої присутності народних депутатів України на засіданнях Верховної Ради України, її органів та комітетів, а також завдяки штрафним санкціям у вигляді зменшення фінансового забезпечення тим народним обранцям, які прогулюють засідання та систематично не голосують на засіданнях, буде зекономлено значну кількість коштів державного бюджету, виділених на фонд заробітної плати народних депутатів. Ці кошти у майбутньому можуть буди розподілені на інші соціальні потреби наших громадян. Наприклад, пропозицією авторського колективу з МФО "Єврооптимісти" було розподілення таких коштів для талановитих дітей в українських школах.

 

Народний депутат України

А. І. Шкрум

Опрос