Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О некоторых вопросах ввоза на таможенную территорию Украины и регистрации транспортных средств"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.09.2019 № 2078
Дата рассмотрения: 05.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Зміна правил першої реєстрації легкових автомобілів, яка набула чинності 22 листопада 2018 року, в частині зміщення вимог до відповідності ТЗ екологічним стандартам "Євро" (зниження вимог до "Євро-2"), як свідчить статистика, стала позитивним фактором для українського авторинку, автопарку, та держбюджету.

Автомобілі легкові з класом екологічності Євро-2, 3, 4, 5 та вище за своїми експлуатаційними характеристиками значно переважають ті, які вони змінювали, а саме продукцію ще радянського автопрому, яка не менш як тричі вичерпала свій ресурс та не відповідає жодним нормам "Євро".

Водночас, оскільки наразі відповідальність за утримання приватних легкових автомобілів покладена виключно на їхніх власників, для збереження відповідного технічного стану, який відповідав би діючим нормам та правилам безпечної експлуатації транспорту, необхідне повернення обов'язкового регулярного технічного контролю ("техогляду") автомобілів. Проте ця функція знаходиться за межами повноважень Верховної Ради, а перебуває у віданні Кабінету Міністрів.

Також, враховуючи те, що з 2020 року для всіх нових легкових автомобілів та вантажних ТЗ і автобусів будуть запроваджені для першої реєстрації норми "Євро-6", це призведе до подорожчання згаданих типів ТЗ, а значно зменшить притік нових та вживаних ТЗ, які б поповнювали Український автопарк, підвищуючи його середній вік, замінюючи застарілі ТЗ радянського автопрому.

Зняття вимоги про відповідність нормам "Євро" для вживаних легкових авто дозволить в Україні повноцінно запрацювати сегменту ретро-автомобілів. Адже колекціонери у зв'язку з законодавчими обмеженнями не в змозі поповнювати свої колекції ретро-автомобілями іноземного виробництва.

На території Європейського Співтовариства перевірка екологічних показників транспортних засобів здійснюється під час їх державної реєстрації шляхом проведення технічного огляду, й за умови приведення автомобілів у відповідний технічний стан, вони допускаються до експлуатації.

Ініціативу щодо перегляду норм "Євро" обговорено, та підтримано автомобільними імпортерами, які спеціалізуються як на нових так і на вживаних ТЗ, пасажирськими перевізниками та експлуатантами вантажного транспорту.

2. Мета та завдання законопроекту

Метою прийняття законодавчого акта є зменшення соціальної напруги, що спостерігається останніми роками у середовищі автомобілістів, врегулювання стану авторинку з урахуванням сьогоденних реалій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Мета законопроекту досягається шляхом внесення змін до Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів", згідно з якими під час імпорту вимоги екологічних стандартів "Євро" застосовуються виключно для нових транспортних засобів, однак зі зміщенням введення стандарту Євро-6 до 2025 року.

4. Стан нормативно-правової бази

Правові відносини у даній сфері регулюються наступними нормативно правовими актами:

Закон України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів";

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України. Зміщення дати введення норм "Євро-6" для нових ТЗ та врегулювання застосування вимог "Євро" до вживаних ТЗ дозволить активуватись авторинку, що, в свою чергу, завдяки зростанню надходжень митни платежів збільшить надходження у бюджет.

6. Прогноз результатів

Очікуваним результатом прийняття акта буде формування цивілізованого ринку вживаних автомобілів в Україні, поповнення автопарку (заміна) більш сучасними транспортними засобами, врегулювання питання з доступністю ретро-автомобілів, збільшення надходжень від митних платежів до бюджету.

 

Народні депутати України:

Горват Р. І.

Батенко Т. І.

Опрос