Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О бесплатной правовой помощи" относительно обеспечения права лиц, незаконно лишенных личной свободы, на бесплатную вторичную правовую помощь

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.09.2019 № 2056
Дата рассмотрения: 04.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про безоплатну правову допомогу" (щодо забезпечення права осіб, які незаконно позбавлені особистої свободи, на безоплатну вторинну правову допомогу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Внаслідок тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, збройного конфлікту на сході України, ряд осіб було позбавлено особистої свободи з політичних мотивів внаслідок дій незаконних збройних формувань, окупаційної адміністрації та/або органів влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України або на території держави-агресора (далі - особи, позбавлені особистої свободи).

Наразі за інформацією правозахисних організацій, на тимчасово окупованих територіях або на території Російської Федерації знаходиться понад 70 осіб позбавлених особистої свободи з політичних мотивів.

Усі ці люди потребують підтримки нашої держави, а також допомоги, зокрема - правової.

Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

Нині відповідний механізм реалізується через центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Разом з тим, відповідно до положень Закону України "Про безоплатну правову допомогу" (далі - Закон), суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є:

1) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Міністерство юстиції України утворює регіональні (республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні, Київський та Севастопольський міські) та місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі - центри). Такі центри фінансуються з Державного бюджету України, інших не заборонених законодавством джерел, та відповідно розташовані на території нашої держави, підконтрольній законним і легітимним органам державної влади України.

Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги укладає договір з адвокатом, включеним до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Натомість, особи, незаконно позбавлені особистої свободи, перебувають на тимчасово окупованих територіях України або на території держави-агресора. Відтак, вони фізично не мають змоги скористатися послугами відповідних центрів. Так само й адвокати, з якими центри укладають договори, не можуть надавати особам, позбавленим особистої свободи, відповідну правову допомогу поза межами України. Зокрема, тому, що на території держави-агресора їх адвокатська ліцензія та договір з центром не даватиме право на надання такої допомоги.

Вирішити цю проблему можна, надавши Кабінету Міністрів України повноваження визначити особливості надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, які позбавлені особистої свободи з політичних мотивів на тимчасово окупованих територіях України або на території держави-агресора. Зокрема, доцільно передбачити відшкодування вартості надання особам, незаконно позбавленим особистої свободи, безоплатної вторинної правової допомоги в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також включити до переліку суб'єктів надання безоплатної вторинної правової допомоги адвокатів іноземних держав, які надають безоплатну вторинну правову допомогу особам, незаконно позбавленим особистої свободи. Одночасно з цим необхідно визначити, що такі адвокати можуть бути не включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та Єдиного реєстру адвокатів України.

Внесення відповідних змін до Закону дозволить надавати підтримку особам, позбавленим особистої свободи, на державному рівні, шляхом забезпечення їх права на безоплатну вторинну правову допомогу.

2. Мета і завдання законопроекту

Мета прийняття законопроекту полягає у забезпеченні права осіб, незаконно позбавлених особистої свободи, на безоплатну вторинну правову допомогу, шляхом створення правового механізму відшкодування вартості надання особам, позбавленим особистої свободи, безоплатної вторинної правової допомоги, а також надання адвокатам іноземних держав права надавати цим особам безоплатну вторинну правову допомогу.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом формується правовий механізм відшкодування вартості надання особам, незаконно позбавленим особистої свободи з політичних мотивів, безоплатної вторинної правової допомоги, а також надання адвокатам іноземних держав права надавати цим особам безоплатну вторинну правову допомогу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, а також закони України "Про безоплатну правову допомогу" та "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту здійснюватиметься в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України. Проект Закону на момент внесення не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту забезпечить право осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів внаслідок дій незаконних збройних формувань, окупаційної адміністрації та/або органів влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України або на території держави-агресора, на безоплатну вторинну правову допомогу, шляхом створення правового механізму відшкодування вартості надання особам, позбавленим особистої свободи, безоплатної вторинної правової допомоги, а також надання адвокатам іноземних держав права надавати цим особам безоплатну вторинну правову допомогу.

 

Народний депутат України:

М. Забродський,

І. Геращенко,

О. Синютка,

І. Фріз,

І. Климпуш-Цинцадзе,

А. Герасимов

Опрос