Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно признания депортированными граждан Украины, которые в 1944 - 1951 годах были принудительно переселены с территории Польской Народной Республики

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2019 № 2038
Дата рассмотрения: 03.09.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944 - 1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У 2019 році виповнюється 75 років початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 - 1951 рр.

Депортація у 1944 - 1951 роках є одним із трагічних наслідків Другої світової війни здійснена комуністичними тоталітарними режимами Радянського Союзу і Польщі.

Українці віками зазнавали постійних утисків та переслідувань від колонізаторів за свою віру, мову, землю, численних людських жертв, духовних й матеріальних втрат, неодноразових примусових виселень.

Офіційно депортація українського населення почалася 9 вересня 1944 р. в результаті Угоди між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного Визволення "Про евакуацію українського населення з території Польської Народної Республіки і польських громадян з території УРСР" та Договору між СРСР і ПНР "Про обмін ділянками державних територій" від 15 лютого 1951 року, примусово було переселено понад 700 тис. українців-автохтонів.

Конституційний Трибунал Речі Посполитої Польської 19 грудня 2002 визнав, а Європейський суд з прав людини 22 червня 2004 року підтвердив, що угода від 09 вересня 1944 року "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР" не мала жодних правових підстав для її підписання, а дії, пов'язані з виконанням її умов з примусової евакуації, є незаконними.

У польському законі від 08 липня 2005 року, що регулює відносини між державою та громадянами, примусово переселеними на підставі згаданої угоди, вживається термін "вигнання", що додатково підтверджує, що ці події вважаються депортацією.

08 листопада 2018 року Верховна Рада України прийняла Постанову "Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 - 1951 рр.". Цим актом держава встановила відзначення на державному рівні 75-тих роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 - 1951 роках та Установила в Україні День пам'яті українців - жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 - 1951 роках, який відзначати щороку у другу неділю вересня.

Постановою Верховної Ради України офіційно визнано, що зазначені примусові переселення були такими, що порушують права людини. Матеріальні та моральні збитки, завдані людям внаслідок депортації, досі не відшкодовані. В запропонованому законопроекті примусове переселення українців чітко визначається, як депортація.

2. Мета законопроекту

Законопроект має за мету відновлення соціальної справедливості шляхом визнання примусового переселення осіб українського походження у 1944 - 1951 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки депортацією та здійснення відшкодування моральних та матеріальних збитків, соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації у 1944 - 1951 рр.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Мета законопроекту досягається шляхом внесення змін до статей 1, 3, 4, 5, 7 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" і доповнення даного Закону новою статтею 7-1 та статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Законопроект передбачає розширення поняття "депортація" шляхом поширення його на примусового переселення осіб українського походження у 1944 - 1951 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки на підставі рішень, прийнятих органами колишнього СРСР та Польської Народної Республіки.

Законопроектом пропонується передбачити в якості засобу компенсації збитків, завданих депортованим особам, щорічну разову матеріальну допомогу

Крім цього на депортованих осіб поширюються пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як для учасників війни, а на членів сімей депортованих осіб - пільги, передбачені зазначеним Законом для членів сімей учасників війни.

Таке поширення пропонується здійснити незалежно від дати народження депортованої особи, оскільки внаслідок депортації більшість переселенців втратила документи, які підтверджують їх перебування на території Польщі. Через цю обставину примусово переселені особи мають значні проблеми з підтвердженням депортації, тому порядок надання статусу депортованої особи встановлюється Кабінетом Міністрів України при відповідному міжнародному співробітництві з Республікою Польща.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, законами України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону на момент внесення не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Даний законопроект, у разі його прийняття, забезпечить відновлення соціальної справедливості шляхом створення правових підстав для визнання примусового переселення осіб українського походження у 1944 - 1951 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки депортацією, що сприятиме встановленню історичної справедливості та зняттю соціальної напруги щодо вказаного питання, а також шляхом здійснення відшкодування моральних та матеріальних збитків, передбачення соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації.

 

Народні депутати України:

Рубльов В. В.

Ткаченко О. В.

Стернійчук В. О.

Саламаха О. І.

Юрченко О. М.

Констанкевич І. М.

Гузь І. В.

Батенко Т. І.

Опрос