Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно перезагрузки власти

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.08.2019 № 1066
Дата рассмотрения: 29.08.2019 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Розбудова правової, високорозвиненої, цивілізованої України з високим рівнем життя, культури та демократії неможлива без суттєвої модернізації системи державного управління.

Система державної служби, що діє в Україні, через політичну заангажованість та низьку професійність працівників, а також бюрократизм та корупційність давно зжила себе і вимагає невідкладного реформування.

На сьогодні питання швидкого та ефективного перезавантаження влади в Україні є не тільки питанням відновлення суспільної довіри до державної влади, але й питанням національної безпеки.

За даними Світового Банку[1] ефективність українського уряду (виконавчої гілки влади) оцінюється на рівні 35 балів із 100 можливих, що ставить Україну за цим показником на один рівень з Гондурасом, Угандою, Косово та Науру. Для порівняння аналогічний показник в Румунії - 46 балів, Польщі - 74 бали, Литві - 80 балів, Ізраїлі - 89 балів, США - 93 бали, Німеччині - 94 бали.

____________
[1] https://databank.worldbank.org/source/worldwide-governance-indicators#

Практична реалізація Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу" довела його невиваженість і зайву бюрократизацію процесу призначення на посади державної служби та звільнення з них, стимулювання безвідповідальності і безкарності державних службовців. Це вимагає невідкладного проведення комплексних заходів щодо реформування існуючої неефективної системи державної служби.

З метою припинення у подальшому зловживання державними службовцями службовим становищем, уникнення відповідальності за бездіяльність та неналежне виконання свої посадових обов'язків, а також з метою спрощення порядку прийняття на державну службу та розширення підстав її припинення, законопроектом пропонуються відповідні зміни і уточнення. Крім того, Кабінету Міністрів України делегуються, зокрема, повноваження щодо вирішення питань оплати праці, заохочення, конкурсного відбору, дисциплінарних проваджень та оцінювання діяльності держаних службовців.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою і завданням законопроекту є спрощення порядку прийняття на державну службу та звільнення з неї, підвищення відповідальності державних службовців за досягнення результатів їх діяльності, а також запровадження можливості контрактної державної служби та врегулювання окремих проблемних питань, обумовлених практичним впровадженням Закону, та усунення надмірного (на рівні закону) регулювання відповідних суспільних відносин.

Досягти поставленої мети пропонується шляхом уточнення окремих положень Закону.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом вноситься низка суттєвих змін до Законів України "Про державну службу", "Про Кабінет Міністрів України" та "Про центральні органи виконавчої влади".

Запропоновані зміни стосуються обмеження дії законодавства про працю на державну службу, спрощення порядку прийняття на державну службу та звільнення з неї, підвищення відповідальності державних службовців за досягнення результатів своєї діяльності, усунення зайвих проміжних органів оскарження, при збереженні безумовного права на судове оскарження, запровадження можливості контрактної державної служби та усунення надмірного (на рівні закону) регулювання зазначених суспільних відносин, а відповідні повноваження делегуються Кабінету Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері є: Конституція України, Закони України "Про державну службу", "Про Кабінет Міністрів України" та "Про центральні органи виконавчої влади".

Законопроект не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про перезавантаження влади" дозволить спростити порядок прийняття на державну службу та звільнення з неї, підвищить відповідальність державних службовців за досягнення результатів їх діяльності, запровадить можливість контрактної державної служби, а також врегулює окремі проблемні питання, обумовлені практичним впровадженням Закону, усуваючи надмірне (на рівні закону) регулювання зазначених суспільних відносин, делегуючи відповідні повноваження Кабінету Міністрів України.

____________

Опрос