Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Вспомогательных репродуктивных технологиях

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.08.2018 № 8629-1
Дата рассмотрения: 01.08.2018 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про Допоміжні репродуктивні технології", як альтернативний до реєстр. N 8629

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проблема безпліддя не втрачає своєї актуальності, а на її подолання спрямовано зусилля кращих світових вчених. Так, за даними державної статистики, в Україні у 2016 р. було зареєстровано 38998 випадків жіночого безпліддя (77,67 % серед усіх випадків жіночого і чоловічого безпліддя) та 11210 випадків чоловічого безпліддя (22,32 % відповідно). Упродовж 2006 - 2015 рр. кількість розпочатих лікувальних циклів за методами допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) збільшилась у 3,5 рази і становила у 2015 р. - 18871 лікувальних циклів. Частота настання клінічної вагітності від розпочатих лікувальних циклів ДРТ у 2015 р. становила 36,56 % проти 33,53 % у 2006 р.

Отже, професійність вітчизняних спеціалістів не викликає сумнівів, що робить допоміжні репродуктивні технології привабливими як для українського населення, так і для іноземців.

В той же час, наразі питання застосування допоміжних репродуктивних технологій врегульовано недостатньо. Цьому питанню присвячено статтю 123 Сімейного кодексу України та відповідний наказ Міністерства охорони здоров'я. Більш правильним було б врегулювати організаційні основи застосування допоміжних репродуктивних технологій, права та обов'язки пацієнтів, донорів репродуктивних клітин та тканин, жінок, в організм яких переносяться ембріони.

Окремо слід відзначити актуальність належного регулювання питання застосування сурогатного материнства в України.

Ця тема залишається неоднозначною та постійно викликає обговорення, а також намагання створити негативний імідж стосовно застосування методу сурогатного материнства до іноземних громадян. При цьому відбувається підміна понять. Дійсно, окремі держави у національному законодавстві забороняють застосування такого методу допоміжних репродуктивних технологій як сурогатне материнство. Але це жодним чином не заперечує принцип територіальної дії нормативно-правових актів та практику, відповідно до якої навіть держави, на території яких такі процедури заборонені, визнають походження дітей, народжених за межам цієї держави внаслідок сурогатного материнства.

Цей принцип встановлено і Європейським судом з прав людини, зокрема, у рішеннях Mennesson v. France, Labassee v. France, D. and Others v. Belgium. Натомість критиками сурогатного материнства для іноземців в Україні ігнорується той факт, що іноземні державі вправі встановлювати окремі вимоги для оформлення дітей, народжених внаслідок такого методу, зокрема, встановлювати вимоги проведення тесту ДНК.

З огляду на вищевикладене, коло осіб, до яких дозволено застосування допоміжних репродуктивних технологій слід не звужувати, а розширювати, зокрема, шляхом скасування вимоги до наявності зареєстрованого шлюбу. Така вимога не відповідала сучасним умовам і значно обмежує права осіб, а її скасування є світовою практикою.

2. Цілі та завдання законопроекту

Завданням законопроекту є закріплення на рівні закону організаційних та правових засад регулювання сфери допоміжних репродуктивних технологій, а саме умови та порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій, в тому числі методом сурогатного (замінного материнства), права і обов'язки осіб, щодо яких застосовуються допоміжні репродуктивні технології, умов та порядку здійснення донації репродуктивних клітин, розпорядження репродуктивними клітинами.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається закріпити організаційні основи, порядок та умови застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Законопроект визначає загальні положення застосування допоміжних репродуктивних технологій, права та обов'язки осіб щодо яких застосовуються допоміжних репродуктивних технологій, умов та порядок здійснення донації, умови кріоконсервації, зберігання та використання репродуктивних клітин, ембріонів і тканин.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законодавчими актами, які регулюють правовідносини у сфері дії проекту Закону є:

Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я";

Цивільний кодекс України;

Сімейний кодекс України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його потребує змін до ст. 123 Сімейного кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація положень законопроекту не потребує витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття проекту

Прийняття цього Закону створить належні умови до застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, забезпечить реалізацію права особи на сім'ю, а також дозволить усунути прогалини та колізії у законодавстві, наявні наразі.

 

Народний депутат України

В. М. Купрій

Опрос