Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Раздел IV "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О коммерческом учете тепловой энергии и водоснабжения" относительно сроков применения финансовых санкций за нарушение законодательства в сфере коммерческого учета и в Раздел VI "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О жилищно-коммунальных услугах" относительно уточнения порядка введения в действие Закона

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.06.2018 № 8424
Дата рассмотрения: 04.06.2018 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку та до Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо уточнення порядку введення в дію Закону"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (далі - Закон N 2119) стовідсотково вузлами комерційного обліку теплової енергії мають бути оснащені будівлі до 02.08.2018 р., вузлами комерційного обліку води для нежитлових будівель - також до 02.08.2018 р., а для житлових будівель - до 02.08.2019 р.

За підрахунками Мінрегіону, для оснащення будівель вузлами комерційного обліку води та теплової енергії необхідно близько 4,6 млрд. гривень. При цьому в місцевих бюджетах передбачено лише 8 % від необхідної суми.

Відповідно до статті 14 Закону N 2119 у разі порушення строків встановлення вузлів комерційного обліку, на суб'єктів господарювання накладається штраф у розмірі 1 % суми платежів, нарахованих за останній місяць, в якому надавалася відповідна комунальна послуга споживачам, будівлі яких не обладнано вузлами обліку. При цьому із тарифів виключаються витрати на встановлення та обслуговування вузлів комерційного обліку.

Зважаючи на те, що суб'єкти господарювання не мають можливості вчасно здійснити стовідсоткове оснащення будівель вузлами комерційного обліку теплової енергії та води через відсутність достатніх для цього ресурсів, пропонується до 1 серпня 2020 року відтермінувати норму щодо застосування фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення строків встановлення засобів обліку.

У зв'язку із введенням в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон N 2189) з 10.06.2018 р. вилучаються послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), з централізованого опалення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. При цьому споживачі мають можливість визначатися із формою договірних відносин до 10.12.2018 року.

Тобто, протягом шести місяців, доки співвласники визначатимуться із формою договірних відносин, підприємства, що надають вищезазначені послуги не матимуть джерел відшкодування витрат на збут, повірку по будинкових приладів обліку.

В той же час, виконавчими органами влади вчасно не підготовлено підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону N 2189. Таким чином, співвласники не мають можливості укладати договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, оскільки відсутній типовий договір на цю послугу.

З метою недопущення неврегульованості відносин у сфері надання житлово-комунальних послуг пропонується визначити, що Закон N 2189 вводиться в дію 1 травня 2019 року (щодо комунальних послуг).

В частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком Закон N 2189 вводиться в дію з 10 червня 2018 року. Проте передбачено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які уже були укладені, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами доки не будуть укладені договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. В той же час, до затвердження Кабінетом Міністрів України типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком сторони зможуть укладати договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками.

2. Цілі та завдання проекту Закону

З метою захисту прав та інтересів населення України - споживачів житлово-комунальних послуг та забезпечення стабільного функціонування суб'єктів господарювання - надавачів таких послуг, цим законопроектом:

передбачено відтермінування до 1 серпня 2020 року набрання чинності норми щодо застосування фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення строків встановлення засобів обліку теплової енергії та води;

передбачено відтермінування введення в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги" N 2189 до 1 травня 2019 року (в частині регулювання комунальних послуг);

визначено, що уже укладені договори про надання комунальних послуг зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, проте споживачі мають укласти з виконавцями комунальних послуг договори про надання відповідних послуг згідно із Законом N 2189 до 1 травня 2020 року;

визначено, що норми Закону N 2189, що регулюють послугу з управління багатоквартирним будинком, вводяться в дію з 10 червня 2018 року. Проте, договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які уже були укладені, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами доки не будуть укладені договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком;

передбачено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком сторони можуть укласти договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками.

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють цю сферу є Конституція України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про житлово-комунальні послуги", Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність" тощо.

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку та до Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо уточнення порядку введення в дію Закону" дозволить продовжити перехідний період між прийняттям нового законодавства у житлово-комунальній сфері до його повного введення в дію.

Такий перехідний період повинен бути достатнім для виконавчої влади, щоб затвердити нормативно-правові акти, необхідні для реалізації Законів N 2119 та N 2189. А також забезпечить можливість стабільного функціонування суб'єктів господарювання - виконавців відповідних житлово-комунальних послуг та дозволить знизити соціальну напругу до моменту повного введення в дію Закону N 2189 та укладення договорів про надання послуг згідно із цим Законом.

 

Народні депутати України:

Бабак А. В.

Сташук В. Ф.

Гальченко А. В.

Шинькович А. В.

Опрос