Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно применения термина "лицо с инвалидностью" и производных от него

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.05.2018 № 8358
Дата рассмотрения: 15.05.2018 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до деяких законодавчих актів України щодо застосування терміну "особа з інвалідністю" та похідних від нього"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про внесення зміни до Закону України "Про ратифікацію Конвенції про права інвалідів і Факультативного протоколу до неї" N 1490-VIII від 07.09.2016 року внесено зміни до цих документів відповідно до оновленого офіційного перекладу української мовою Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї та, відповідно, слова "інваліди" замінено словами "особи з інвалідністю". Ця назва є більш коректною, прийнятною та не дискримінаційною. Адже запроваджуючи термін "особа з інвалідністю" робиться акцент на людині як особистості, а не на її інвалідності.

Комітет ООН з прав людей з інвалідністю у заключних зауваженнях стосовно першої доповіді України про виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї відмічає запит держави-учасниці стосовно термінології на позначення осіб з інвалідністю і вважає, що використання термінології українською мовою, яка називає осіб з інвалідністю "інвалідами" або "особами з обмеженими можливостями", не відповідає Конвенції. Комітет закликає державу-учасницю видалити посилання на "інвалідів" або "осіб з обмеженими можливостями" з усіх законодавчих та програмних документів, у тому числі з українського перекладу Конвенції, та використати термінологію, що відповідає Конвенції.

Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 2249-VIII від 19 грудня 2017 року, ініційований Кабінетом Міністрів України, яким внесено зміни до Кодексу законів про працю України, Сімейного кодексу України та 35 законів України в частині заміни слів "інвалід", "особа з обмеженими фізичними можливостями", "інвалід війни" та "дитина-інвалід" словами "особа з інвалідністю", "особа з інвалідністю внаслідок війни" та "дитина з інвалідністю".

Водночас, слова "інвалід", "дитина-інвалід", "інвалід з дитинства", використовується ще в близько 100 кодексах і законах України. Тому, з метою приведення їх у відповідність до офіційного перекладу Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї, Комітетом:

а) подані на розгляд Верховної Ради України законопроекти за реєстр. NN 8293 та 8201, якими, зокрема, пропонується внести зміни до Житлового кодексу Української РСР та 15 законів України в частині заміни слів "інвалід", "дитина-інвалід", "інвалід з дитинства", "інвалід війни" в усіх відмінках і числах відповідно словами "особа з інвалідністю", "дитина з інвалідністю", "особа з інвалідністю з дитинства" та "особа з інвалідністю внаслідок війни" у відповідних відмінках і числах;

б) підготовлений зазначений законопроект, яким вносяться зміни до 77 нормативно-правових актів;

в) готуються для подання на розгляд Верховної Ради України законопроекти в частині внесення таких же змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", а також до Митного та Податкового кодексів України.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Запропонований проект Закону розроблено з метою приведення чинного законодавства у відповідність до офіційного перекладу Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до 77 нормативно-правових актів, замінивши слова "інвалід", "дитина-інвалід", "інвалід з дитинства", "інвалід війни" в усіх відмінках і числах відповідно словами "особа з інвалідністю", "дитина з інвалідністю", "особа з інвалідністю з дитинства" та "особа з інвалідністю внаслідок війни" у відповідних відмінках і числах тощо.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються Законом України "Про ратифікацію Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього проекту Закону забезпечить приведення чинного законодавства у відповідність до Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї, створить умови для усунення дискримінаційних елементів щодо осіб з інвалідністю.

 

Народні депутати України:

Третьяков О. Ю.

Бурбак М. Ю.

Загорій Г. В.

Гаврилюк М. В.

Шухевич Ю.-Б. Р.

Рибчинський Є. Ю.

Опрос