Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно неотвратимости наказания за отдельные преступления против собственности, безопасности движения и эксплуатации транспорта

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.03.2018 № 8184
Дата рассмотрения: 22.03.2018 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти власності, безпеки руху та експлуатації транспорту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Указаний законопроект розроблено задля невідворотності застосування більш суворого виду кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортними засобами (зокрема, повторне незаконне заволодіння транспортним засобом або за попередньою змовою групою осіб, або поєднанні з насильством, небезпечним для життя, здоров'я потерпілого чи без такого, або з погрозою застосування такого, або вчинені з проникненням у приміщення чи інше сховище), а також вчинення крадіжок, грабежів та розбоїв.

Незважаючи на заходи, що вживаються Національною поліцією України та її територіальними органами редакція диспозиції статті 289 Кримінального кодексу України та приміток до неї надає змогу правопорушнику уникнути більш суворого виду кримінальної відповідальності у випадку повторного вчинення такого виду злочину, оскільки, як свідчить практика основною кваліфікуючою ознакою є наявність реального збитку, який завдано потерпілому. У свою чергу збитками в розумінні статті 22 Цивільного кодексу України є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Відсутність реального збитку, тобто повернення потерпілому транспортного засобу, у тому числі повернення транспортного засобу власникові без участі правопорушника, дає змогу останньому уникнути більш суворого виду кримінальної відповідальності, оскільки змішує слідчого перекваліфікувати злочинні дії з частини 2 або 3 на частину 1 статті 289 Кримінального кодексу України. Зазначене призводить до зменшення тяжкості вчиненого злочину, неможливості проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а також у разі перекваліфікації, визнання судом проведених негласних слідчих розшукових дій як недопустимий доказ, альтернативи обрання запобіжних заходів, не пов'язаних з триманням під вартою, отримання умовного терміну покарання, що, як наслідок, призводить до вчинення повторних злочинів.

Крім того, більша частина незаконних заволодінь автотранспортом відбувається шляхом застосування злочинцями спеціальних пристроїв для відкриття замків та запуску двигуна, що спрощує викрадачам заволодіння транспортними засобами.

Аналогічна ситуація, щодо застосування спеціальних пристроїв у випадках відкриття різних замків обладнаних радіоелектронними пристроями, а саме електронних пристроїв для прихованого втручання в роботу технічних систем охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об'єктів, з метою отримання несанкціонованого (неконтрольованого) доступу до них для скоєння крадіжок, грабежів та розбоїв.

Така ситуація становить серйозну небезпеку майновим правам громадян, оскільки практично дозволяє правопорушникам, нехтуючи цими правами, з прямим умислом заподіювати їх власникам матеріальну шкоду, а також свідомо орієнтуватись на уникнення більш суворого виду кримінальної відповідальності. Зазначені обставини призводять до негативних наслідків, що відповідно створює соціальну напругу у суспільстві.

2. Мета акта і шляхи її досягнення

Метою законодавчого акта є невідворотність кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом, зокрема передбачення кваліфікаційної ознаки, яка слугуватиме підставою застосування більш суворого виду кримінальної відповідальності при вчиненні такого виду злочину повторно.

Досягнення цієї мети можливе шляхом прийняття цього проекту Закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти власності, безпеки руху та експлуатації транспорту)".

3. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Проект Закону не потребує внесення змін до інших законів та нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти власності, безпеки руху та експлуатації транспорту)" не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього проекту Закону сприятиме ефективному захисту прав власників транспортних засобів, забезпечить дієвий захист майнових прав громадян, невідворотність та адекватність відповідальності за незаконне заволодіння транспортними засобами, послабить соціальну напругу серед населення та поліпшить довіру до державної влади в Україні.

 

Народні депутати України:

Король В. М.

Паламарчук М. П.

Опрос