Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О карантине растений" относительно совершенствования процедур при перемещении через таможенную границу деревянного упаковочного материала

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.05.2017 № 6486
Дата рассмотрения: 23.05.2017 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про карантин рослин" щодо вдосконалення процедур під час переміщення через митний кордон дерев'яного пакувального матеріалу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На сьогодні більшість вантажів перевозяться з використанням дерев'яних піддонів - пристосувань на настилі, на яких може бути зібрана певна кількість товарів, що становитимуть одиницю завантаження з метою перевезення, завантажувально-розвантажувальних робіт чи штабелювання за допомогою механічного устаткування.

При цьому переміщення через митний кордон дерев'яного пакувального матеріалу як супровідного матеріалу для будь-яких вантажів здійснюються за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування на ньому з двох протилежних боків. Маркований дерев'яний пакувальний матеріал, який супроводжує будь-який вантаж, не супроводжується ніякими документами дозвільного характеру у сфері карантину рослин та відповідно до Закону України "Про карантин рослин" не підпадає під термін "вантаж".

Слід відмітити, що ввезення в Україну та вивезення за межі території України дерев'яного пакувального матеріалу у вигляді партії товару (вантажу) здійснюється у супроводі фітосанітарного сертифіката.

Таким чином, на сьогодні відповідно до статті 38 Закону України "Про карантин рослин" існують формальні підстави у пунктах пропуску на державному кордоні України не проводити фітосанітарний контроль піддонів як супровідного матеріалу ані державним фітосанітарним інспекторам, ані посадовим особам органів доходів і зборів (Державної фіскальної служби) - у формі попереднього документального контролю.

Але всі піддони, піддони з бортами та інші дерев'яні завантажувальні щити; ящики, коробки, пакувальні корзини, барабани та аналогічна тара з деревини; дерев'яні барабани (котушки) для кабелів; обичайки дерев'яні (коди згідно з УКТЗЕД - 4415) включені переліку об'єктів регулювання для цілей імпорту, експорту та реекспорту та переліку об'єктів регулювання для цілей контролю за переміщенням територією України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 705 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. N 829).

Контрольні процедури стосовно маркованого (обробленого) дерев'яного пакувального матеріалу, зокрема піддонів, відбуваються у митницях призначення (в зонах митного контролю на митній території України), що призводить до значних простоїв зовнішньоекономічних вантажів.

Відповідно до Порядку проведення огляду, обстеження, аналізу, знезараження та інспектування (оформлення фітосанітарного та карантинного сертифікатів) об'єктів регулювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 705 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. N 829) результати огляду, інспектування оформлюються державним фітосанітарним інспектором у вигляді акта у двох примірниках. Крім того, відповідно до переліку платних послуг, які надаються головними управліннями Держпродспоживслужби в областях та м. Києві і бюджетними установами, що належать до сфери управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1348, за проведення огляду пакувальної тари з деревини (піддонів) справляється плата 30 коп. за одиницю, що в свою чергу призводить до інспектування контейнерів за 10 грн. 70 коп. та автотранспортних засобів - за 20 грн. 90 коп.

Відповідно до Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев'яного пакувального матеріалу, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 22 грудня 2005 р. N 731, у разі відсутності маркування на дерев'яному пакувальному матеріалі, виявлення у маркованому дерев'яному пакувальному матеріалі шкідливих організмів у живому стані або личинкових отворів діаметром більше 3 мм., він підлягає поверненню в установленому законодавством порядку. Тобто правилами передбачено, що ймовірні чужі живі організми поїдуть розтрушуватись по території України у зворотному напрямку.

Крім того, дія зазначених Фітосанітарних правил не поширюється на:

дерев'яний пакувальний матеріал товщиною менше 6 мм;

дерев'яний пакувальний матеріал, виготовлений з переробленого дерев'яного матеріалу (фанери, деревостружкової плити, структурно-орієнтованої дошки) з використанням клею, тепла і тиску або будь-якої їх комбінації;

бочки для алкогольних напоїв, які нагрівалися в процесі виготовлення;

подарункові коробки, виготовлені з деревини, яка пройшла переробку методом, що унеможливлює зараження шкідливими організмами;

тирсу, деревну стружку;

дерев'яні складові, постійно прикріплені до вантажних автомобілів і контейнерів.

Фактично піддони для зовнішньоекономічних вантажів є основним об'єктом контролю відповідно до зазначених правил.

Виробництво та маркування дерев'яного пакувального матеріалу на території України здійснюють спеціалізовані підприємства, що включені до загальнодержавного реєстру осіб, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев'яного пакувального матеріалу, який веде Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Кожне підприємство, що включене до Реєстру згідно із присвоєним йому персональним п'ятизначним кодом, виготовляє штамп для маркування дерев'яної тари відповідно до вимог Міжнародного стандарту із фітосанітарних заходів (ISPM) N 15 "Керівні принципи регулювання дерев'яного пакувального матеріалу, що використовується у міжнародній торгівлі" та Фітосанітарних правил.

При експорті зовнішньоекономічних вантажів без об'єктів регулювання, незважаючи на наявність відповідного маркування, фітосанітарні інспектори вимагають на піддони акти про проведення термообробки або знезараження, що видаються вищезазначеними підприємствами відповідно до Фітосанітарних правил, ускладнюючи процес оформлення експортних вантажів. Тим паче, що і український експортер, і підприємство несуть належну відповідальність за додержання фітосанітарних правил в країні імпорту - у разі відсутності маркування на дерев'яному пакувальному матеріалі, виявлення у маркованому дерев'яному пакувальному матеріалі шкідливих організмів у живому стані або личинкових отворів діаметром більше 3 мм піддони буде повернено в Україну.

Таким чином, марковані піддони, як і інший маркований (оброблений) дерев'яний пакувальний матеріал, який супроводжує будь-який вантаж, не повинні бути об'єктом регулювання, а контроль дерев'яного пакувального матеріалу як супровідного матеріалу для будь-яких вантажів повинен здійснюватись з врахуванням аналізу ризиків виключно у пунктах пропуску на державному кордоні України.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту.

Запропонований проект Закону України з метою вдосконалення процедур під час переміщення через митний кордон дерев'яного пакувального матеріалу встановлює норми щодо здійснення фітосанітарного контролю маркованого (обробленого) дерев'яного пакувального матеріалу, зокрема піддонів, виключно у пунктах пропуску на державному кордоні України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується:

статтю 38 Закону України "Про карантин рослин" після слів "контроль вантажів з об'єктами регулювання, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту)" доповнити словами "та дерев'яного пакувального матеріалу", оскільки дерев'яний пакувальний матеріал, який супроводжує будь-який вантаж, не супроводжується ніякими документами дозвільного характеру у сфері карантину рослин та відповідно до зазначеного Закону не підпадає під термін "вантаж";

виключити у першому реченні частини сьомої статті 39 слова "відповідно до порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері карантину рослин, у спеціально призначеному місці", оскільки, як зазначено вище, Порядок проведення огляду, обстеження, аналізу, знезараження та інспектування (оформлення фітосанітарного та карантинного сертифікатів) об'єктів регулювання затверджено постановою Кабінету Міністрів України, а контроль зовнішньоекономічних вантажів відбувається у митницях призначення (в зонах митного контролю на митній території України);

доповнити цю частину другим реченням: "Контроль маркованого (обробленого) дерев'яного пакувального матеріалу, зокрема піддонів, може здійснюватися виключно у пунктах пропуску на державному кордоні України".

4. Правові аспекти

Питання, які вирішуються даним проектом Закону, регулюються Законом України "Про карантин рослин". Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту Закону

Реалізація проекту Закону сприятиме прискоренню переміщення через митний кордон зовнішньоекономічних вантажів та організації належної роботи прикордонних пунктів карантину рослин.

 

Народний депутат України

О. С. Довгий

Опрос