Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно внедрения европейских стандартов защиты прав собственности и экономических интересов граждан и инвесторов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.09.2016 № 5067
Дата рассмотрения: 05.09.2016 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запровадження європейських стандартів захисту прав власності та економічних інтересів громадян та інвесторів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день немає повної захищеності прав власності як об'єктів нерухомості, так і корпоративних прав. Незаконне заволодіння правами на власність юридичних та фізичних осіб стало одним із негативних факторів впливу на інвестиційний клімат в Україні, на впевненість громадян України в майбутньому. То ж необхідність у законодавчому врегулюванні такого питання є нагальною.

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запровадження європейських стандартів захисту прав власності та економічних інтересів громадян та інвесторів" (далі - проект Закону) розроблено з метою захисту прав власності під час реєстраційних дій, посилення адміністративної та кримінальної відповідальності суб'єктів реєстраційних дій, учасників незаконної змови.

Передбачається, що справжність підписів засновника (учасника), уповноваженої ними особи або голови та секретаря загальних зборів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін про юридичну особу, повинна бути нотаріально засвідчена.

Також нотаріальному засвідченню підлягатиме справжність підпису на установчому документі, передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи, заяві про вихід з товариства.

Крім того, проектом Закону вносяться зміни до закону щодо надання електронного цифрового підпису виключно за особистої присутності підписувачів, зокрема посадових осіб підприємств, пропонується ускладнити процедуру відкриття нового розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Водночас, з метою належної реалізації права особи, яка вважає, що її право порушено, на оскарження рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, проектом Закону пропонується збільшити термін для подання скарги до Міністерства юстиції України та його територіальних органів з 30 календарних днів до 60 календарних днів.

До нововведень, які пропонується передбачити у проекті, належить надання права Міністерству юстиції України та його територіальним органам за результатами розгляду скарги направити подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України.

З метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації проектом Закону пропонується запровадити здійснення Міністерством юстиції України постійного моніторингу реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

2. Мета законопроекту

Метою розроблення проекту Закону є забезпечення захисту прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів, а також зменшення ризиків незаконного заволодіння майном.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується внести зміни до законодавчих актів, які регулюють питання проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері діють такі законодавчі акти:

Кримінальний кодекс України

Цивільний кодекс України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень",

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";

Закон України "Про нотаріат";

Закон України "Про господарські товариства";

Закон України "Про електронний цифровий підпис";

Закон України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів";

Закон України "Про виконавче провадження";

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";

Закон України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки";

Закон України "Про політичні партії в Україні";

Закон України "Про громадські об'єднання";

Закон України "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме запровадженню європейських стандартів захисту прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів.

 

Народні депутати України:

О. П. Продан

І. С. Алексєєв

Л. П. Козаченко

В. В. Галасюк

Опрос