Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления уголовной ответственности за содействие совершению самоубийства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.02.2016 № 4088
Дата рассмотрения: 17.02.2016 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за сприяння вчиненню самогубства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

За даними ВООЗ на 2012 рік в Україні було вчинено близько 10 (десяти) тисяч актів суїциду. Середній показник для нашої країни - 22 суїциди на 100 тисяч осіб. Україна входить в десятку країн з найвищим рівнем самогубств. Як свідчать наукові джерела, співвідношення самогубств і доведення до самогубства становить близько один до двадцяти. Разом з тим, з 2010 р. по 2015 р. в Україні винесено лише чотири вироки за доведення до самогубства, тобто менше одного вироку на рік. Зазвичай, правоохоронці припиняють провадження у справах про самогубство, не знайшовши слідів насильства на тілі загиблих. Версію доведення до самогубства належним чином не розслідують або й, взагалі, ігнорують.

Варто зазначити, що злочинність постійно перебуває в динаміці не лише за кількісними, а й якісними показниками. З розвитком технічного прогресу та еволюцією людства з'являються нові, раніше не існуючі, злочини та способи вчинення злочинів. Так, з появою та розвитком Інтернету, виникли нові способи вчинення не лише крадіжки чи шахрайства, а й доведення до самогубства. При цьому новий спосіб доведення до самогубства набирає обертів у світі разом із зростанням кількості постійних користувачів мережі Інтернет.

В Російській Федерації (приклад РФ використовується у зв'язку із ідентичність існуючої норми за доведення до самогубства) у 2012 році вперше було засуджено Анну Семененко за доведення до самогубства через Інтернет. В її діях окрім підбурювання до самогубства, за яке не можна притягти до відповідальності, були і факти публічного приниження гідності загиблого в мережі Інтернет. В даній ситуації, саме це дозволило притягти дівчину до кримінальної відповідальності, а вирок став сигналом і, в тому числі, для України про необхідність внесення змін до статті 120 Кримінального кодексу України, які б відповідали сучасним реаліям вчинення доведення до самогубства.

Через високу латентність доведення до самогубства та відсутність норми в Кримінальному кодексі України (далі - ККУ), яка б давала можливість притягати до відповідальності за доведення до самогубства через мережу Інтернет, оцінити реальну ситуацію і стан проблеми вкрай складно. Лише завдяки приватному розслідуванню родички загиблої дівчини та, за її зверненням, журналістському розслідуванню було розкрито доведення до самогубства 9 (дев'ятьох) осіб. Матеріали були передані правоохоронним органам. В результаті, в Запоріжжі у вересні 2015 року відкрито кримінальне провадження у відношенні Євгенія Кривошеєва по статті 120 ККУ. Його підозрюють у доведенні до самогубства через Інтернет дев'яти молодих жінок, чотири з яких проживали на території Російської Федерації, а п'ять - в Україні. На жаль, тільки одну з жертв на території України вдалось врятувати. По цій справі правоохоронцями була зафіксована IP-адреса особи, яка використовуючи жіноче ім'я знаходила в соціальній мережі "Контакт" майбутніх жертв та доводила їх до самогубства. В квартирі підозрюваного проведено обшук та вилучено комп'ютер з якого заходила в Інтернет особа, що підозрюється у доведенні до самогубства дев'ятьох жертв. Зі слів врятованої жертви, підозрюваний називав себе жіночим іменем, представлявся медичною сестрою, давав поради та рекомендації, як краще вчинити самогубство, допомагав обирати місце для повішення та знаряддя, вмовляв зробити це разом. Переписка підозрюваного з іншими жертвами підтвердила саме такий відпрацьований спосіб доведення до самогубства. Після загибелі жертви, підозрюваний писав у соціальних мережах родичам загиблих, що підтверджують родичі.

Проте, на сьогоднішній день притягти до кримінальної відповідальності підозрюваного неможливо, через відсутність в диспозиції статті 120 ККУ дій, які він умисно вчинив і які спонукали дев'ятьох осіб вчинити самогубство. Враховуючи світову тенденцію до росту злочинності в мережі Інтернет та появі нового способу доведення до самогубства, необхідно своєчасно вносити зміни до кримінального законодавства, які будуть відповідати сучасним викликам з боку злочинців.

Досвід засудження за доведення до самогубства через Інтернет вже є в інших країнах. Зокрема, в США у 2014 в штаті Мінесота був засуджений чоловік за доведення до самогубства двох жінок. Він, так само, як і Євген Кривошеєв з Запоріжжя, називав в Інтернеті себе жіночим іменем, представлявся медичною сестрою та наполегливо радив жертвам покінчити життя самогубством.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону України розроблено з метою встановлення кримінальної відповідальності за будь-яке сприяння особі у вчиненню нею самогубства чи спроби самогубства.

Проектом акта пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України.

3. Правові аспекти

Нормативно-правове регулювання у даній сфері суспільних відносин здійснюється наступними нормативно-правовими актами:

Конституція України

Кримінальний кодекс України

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових витрат із бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Проведення громадської антикорупційної експертизи не потрібне.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення обов'язкових консультацій з громадськістю.

9. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону сприятиме встановленню належної нормативної регламентації кримінальної відповідальності за доведення особи до самогубства чи будь-якого сприяння особі у вчиненню нею самогубства чи спробі вчинити останнє та уникнення колізій у кримінальному праві.

 

Народні депутати України:

Д. О. Силантьєв

О. В. Ляшко

А. А. Кожем'якін

О. М. Кириченко

О. С. Пономарьов

С. В. Валентиров

В. М. Литвин

А. А. Тетерук

Опрос