Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О прокуратуре" относительно обеспечения открытости Специализированной антикоррупционной прокуратуры

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.10.2015 № 3372
Дата рассмотрения: 29.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо забезпечення відкритості Спеціалізованої антикорупційної прокуратури"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття даного законопроекту зумовлена недосконалістю існуючих правових норм, що регулюють проведення конкурсів з відбору прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури а також процедури призначення на адміністративні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Зокрема, на потребі внести зміни у існуючий Закон "Про прокуратуру" вже наголошували члени конкурсної комісії з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які мають складності у застосуванні цих норм. Також, представники експертного середовища та органів державної влади зазначають про існування прямої невідповідності між деякими нормами чинного Закону "Про прокуратуру" і зобов'язаннями, які взяла Україна перед своїми міжнародними партнерами. Всі ці фактори зумовлюють необхідність внесення якнайшвидших змін до чинного Закону, які б виправили зазначені неузгодженості.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту Закону є приведення норм про функціонування та конкурсний відбір до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у відповідність до взятих Україною перед міжнародними партнерами зобов'язань. Також метою даного законопроекту є відкриття можливості брати участь у конкурсі на посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ширшому колу осіб, які мають відповідні професійні компетенції.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект передбачає внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року.

Передбачається, що Генеральний прокурор України утворює Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, але її структуру, граничну чисельність та штатний розпис в межах видатків затверджує сам керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Таким чином пропонується забезпечити гнучкість адміністративної структури антикорупційної прокуратури.

Також, законопроектом пропонується відмовитись від вимоги до кандидатів на посади прокурорів у Спеціалізованій антикорупційні прокуратурі мати стаж роботи на посаді прокурора не менше п'яти років. Ця зміна матиме наслідком відкриття можливості брати участь у конкурсі на ці посади набагато більшій кількості кваліфікованих кандидатів, які мають вищу юридичну освіту та відповідний стаж роботи у галузі права і дозволить сформувати новий прокурорський орган з чистого аркушу. Це, безумовно, підніме довіру до антикорупційної прокуратури з боку громадян та бізнесу.

Також, з метою зменшення дискреційних повноважень Генерального прокурора України пропонується визначити, що комісія подає йому на затвердження лише одного кандидата на посаду керівника антикорупційної прокуратури. Таким чином буде гарантовано, що керівником антикорупційної прокуратури стане найкращі з кандидатів, що подали свої документи на конкурс, і пройшли відкритий конкурсний відбір. Ця зміна також приведе законодавство України у відповідність з положеннями меморандуму, підписаного Україною з представниками місії Міжнародного валютного фонду у червні 2015 року.

Варто зазначити, що конкурсна комісія мала можливість обирати одного кандидата на посаду керівника антикорупційної прокуратури згідно редакції Закону "Про прокуратуру" від 4 березня 2015 року. Пропонований законопроект лише повертає їй таку можливість.

4. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України та Закон України "Про прокуратуру".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону забезпечить створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури як більш відкритого та дієздатного органу, а також створить можливості для участі в доборі на посади в антикорупційній прокуратурі ширшому колу професійних кандидатів.

 

Народні депутати України:

О. С. Сотник

В. В. Чумак

Є. В. Соболєв

С. А. Лещенко

С. П. Заліщук

І. І. Крулько

П. П. Костенко

І. В. Попов

Опрос