Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно проведения международного аудита поступления и использования средств Государственного бюджета Украины и отдельно специального фонда Государственного бюджета Украины в части полученных средств от международных доноров и инвесторов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.10.2015 № 3366
Дата рассмотрения: 27.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо проведення міжнародного аудиту надходження та використання коштів Державного бюджету України та окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих коштів від міжнародних донорів та інвесторів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Події, що відбуваються в державі свідчать, що українська економіка як і раніше продовжує перебувати в тіні. Усі корупційні схеми, які запроваджувалися десятками років в Україні, успішно діють до сьогодні.

Уряд постійно струшують корупційні скандали. Про це свідчать і заяви Миколи Гордієнка, відстороненого голови Держфінінспекції, який прозвітував у Верховній Раді про корупційні схеми в Уряді Арсенія Яценюка. За інформацією Гордієнка, незважаючи на перешкоди у роботі ДФІ в 2014 році було проведено близько 4 тисяч ревізійних перевірок, якими були встановлені факти збитків на суму понад 7,6 млрд. грн., що в два рази більше за звітний період 2013 року. Це і не спроможність забезпечити роботу Державної фіскальної служби та такі суттєві напрямки її діяльності як податкова та митна політика. Фахівці-економісти екстра класу, які були залученні до роботи в Уряді для проведення реформ у відповідних галузях, через дуже короткий час відмовляються в ньому працювати. Бездіяльність та неспроможність Уряду маскується показовим звільненням керівників центральних органів виконавчої влади. За останній час подав заяву на звільнення перший заступник міністра економіки Олександр Боровик. Припинила співпрацю з Урядом і Яника Мерило. Можна навести також багато інших прикладів по іншим напрямкам.

В той же час неспроможність або небажання діючого Уряду Яценюка боротися з корупцією, призвело до катастрофічної ситуації в економіці України, в тому числі можливості залучення інвестицій для її розвитку, та поставило нашу державу на межу дефолту.

Так, спостерігається різкий відтік інвестицій.

Іноземні інвестори не хочуть інвестувати в країну де багато бюрократичних процедур, де економіка продовжує перебувати в тіні, де процвітає корупція і кошти міжнародних донорів зникають у не відомому напрямку.

Бездіяльність Уряду Яценюка, а в першу чергу його не бажання боротися з корупцією та забезпечити цільове використання коштів як в цілому Державного бюджету України, так і тих коштів, що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів, призвело до катастрофічної ситуації, коли "інвестиції втікають" і Україна залишається не привабливою для інвесторів.

При цьому, постійні фінансові запозичення, призводять до зростання зовнішнього й внутрішнього боргу України. Так, на кінець березня 2015 року борг України склав 32782000 000 доларів. Парламентська коаліція навіть була змушена дати дозвіл Уряду не повертати зовнішні запозичення.

На тлі того, що в Україні йде війна, така бездіяльність і безвідповідальність Уряду Яценюка призводить до катастрофічного погіршення інвестиційного клімату в державі.

На фоні цього, також різко загострилась соціальна криза і все більша кількість населення опиняється на межі бідності. Близько 80 % українців не можуть забезпечити мінімальний соціальний пакет: ліки, одяг, сплату за комунальні послуги. На фоні росту курсу долара до національної валюти все це призводить до соціального напруження та можливого соціального вибуху.

Постійні перекидання Урядом Яценюка на війну економічних негараздів й відсутності кроків по боротьбі з корупцією, уже не сприймається населенням.

Все це, зумовлює необхідність запровадження проведення міжнародного аудиту надходження та використання коштів Державного бюджету України та окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів, який дозволить встановити куди і на що використовуються в цілому кошти Державного бюджету та безпосередньо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій, і чи взагалі їх використання є цільовим.

Разом з тим, прийнятий Закон України "Про Рахункову палату" (нова редакція) зобов'язав Голову Рахункової палати на пленарному засіданні у Верховній Раді України представляти щорічний звіт про діяльність Рахункової палати. У зв'язку з цим потребують внесення змін до Регламенту Верховної Ради України.

2. Мета і завдання

Мета проекту Закону України полягає у проведенні міжнародного аудиту надходження та використання в цілому коштів Державного бюджету і окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів.

Завданнями проекту Закону України є контроль за прозорим та цільовим використанням бюджетних коштів.

3. Загальна характеристика і основні положення

Проектом Закону України пропонується внесення змін до Закону України "Про Рахункову палату", а також до Регламенту Верховної Ради України, якими передбачається зобов'язати Рахункову палату України щорічно проводити міжнародний аудит за надходженням та використанням коштів Державного бюджету України та окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів, законності та ефективності їх використання, а також щорічно подавати і представляти у Верховній Раді України щорічний звіт про результати діяльності Рахункової палати та звіт міжнародного аудиту.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про Рахункову палату" та Регламент Верховної Ради України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України та його реалізація не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України на 2015 рік та в подальшому.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття проекту Закону України дозволить забезпечити належний контроль за використанням коштів Державного бюджету України та окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів та відновить довіру іноземних інвесторів до України, що в свою чергу забезпечить залучення інвестицій та зростання економіки держави.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос