Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 329 Гражданского кодекса Украины относительно получения права собственности государством Украина, территориальной общиной

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.10.2015 № 3360
Дата рассмотрения: 27.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 329 Цивільного кодексу України щодо набуття права власності державою Україна, територіальною громадою"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 329 Цивільного кодексу України щодо набуття права власності державою Україна, територіальною громадою" розроблено з метою удосконалення правового регулювання участі у відносинах власності держави України та інших суб'єктів публічного права.

Серед учасників цивільних відносин, частиною другою статті 2 Цивільного кодексу України визначено таких суб'єктів публічного права як: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави тощо. Участь в приватноправових відносинах для цих суб'єктів має наслідком існування у них суб'єктивних цивільних прав, у тому числі й такого права як право власності.

Згідно статті 318 Цивільного кодексу України суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.

Відповідно до статей 167 - 169 Цивільного кодексу України, держава Україна, Автономна Республіка Крим та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадку та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. При цьому, Конституцією України та чинним законодавством не передбачено набуття юридичними особами публічного права власності на передане засновником чи отримане іншим чином майно.

Таким чином, власником майна, що перебуває у володінні юридичних осіб публічного права є, або держава Україна, або відповідна територіальна громада, в той час як створені останніми юридичні особи публічного права, а ними окрім згаданих підприємств та навчальних закладів є також органи державної влади (міністерства, державні служби тощо), державні та комунальні установи (заклади охорони здоров'я тощо) володіють майном на інших підставах та правах, зокрема, оренди, господарського відання, оперативного управління. Отже й набувається це майно, не юридичними особами публічного права, а державою Україна та відповідною територіальною громадою.

З огляду на наведене, можна констатувати, що норма статті 329 Цивільного кодексу України містить положення, яке суперечить змісту відносин державної та комунальної власності та положенням Конституції України та іншого чинного законодавства в частині визначенні суб'єктів права державної та комунальної власності. Внаслідок чого, норма статті 329 Цивільного кодексу України не застосовувалася на практиці.

На підставі наведеного, пропонується внести відповідні зміни та доповнення до тексту чинного Цивільного кодексу України, з метою вказівки на те, що набути право державної або комунальної власності може лише, відповідно держава Україна або територіальна громада, в той час як створенні останніми юридичні особи публічного права набувають майно на інших підставах та правах: оренда, господарське відання, оперативне управління тощо.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Запропоновані зміни спрямовані на вдосконалення окремих положень Цивільного кодексу України, що має на меті врегулювання відносин з набуття права власності державою Україна або територіальною громадою та вказівки на набуття юридичними особами публічного права майна на відмінних від права власності правах: оренда, господарське відання, оперативне управління тощо.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проект Закону передбачає внесення змін до статті 329 Цивільного кодексу України, якими пропонується уточнити суб'єктів набуття права державної та комунальної власності, якими є винятково держава Україна та територіальна громада, та визначити, що створенні останніми юридичні особи публічного права набувають майно на інших підставах та правах: оренда, господарське відання, оперативне управління тощо.

4. Стан нормативно-правової бази цієї сфери правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначену сферу правовідносин, Цивільний кодекс України.

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Громадське обговорення

Законопроект пройшов обговорення на спільному засіданні відділів проблем приватного права та проблем договірного права Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака Національної академії правових наук України 18.09.2015 р. (Протокол N 10).

7. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Проект має вдосконалити правове регулювання участі суб'єктів публічного права у відносинах власності, а також узгодити Цивільний кодекс України з положеннями Конституції України та Законом України "Про місцеве самоврядування" в частині визначення суб'єктів права державної та комунальної власності.

 

Народний депутат України

А. В. Помазанов (посв. N 063)

Опрос