Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О кинематографии" (относительно фильмов государства-агрессора)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.10.2015 № 3359
Дата рассмотрения: 27.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про кінематографію" (щодо фільмів держави-агресора)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

5 лютого 2015 року Верховною Радою України у другому читанні та в цілому було прийнято проект Закону України (реєстр. N 1317) "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України", який містить правові механізми для встановлення обмеження трансляції в теле- і радіоефірах, а також покази в кінотеатрах фільмів, програм та серіалів, які пропагують або прославляють збройні сили та інші силові структури держави-окупанта. Зокрема, стаття 15-1 чинного Закону України "Про кінематографію" передбачає, що в Україні забороняється розповсюдження і демонстрування фільмів, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, а також забороняється трансляція (демонстрування шляхом показу каналами мовлення) фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора. Заборона розповсюдження і демонстрування фільмів, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій поширюється на розповсюдження та демонстрування будь-яких фільмів незалежно від країни походження, виробництва після 1 серпня 1991 року. Заборона трансляції фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, які не містять популяризації або пропаганди, передбачених попереднім реченням органів та дій, поширюється на фільми, вироблені після 1 січня 2014 року.

Чинна редакція норми містить слово "вироблені". Працівники індустрії зазначають, що процес виробництва фільму є дуже довготривалий, в жодному нормативно-правовому акті не визначено, коли фільм вважається "виробленим". Крім того, перевірити момент завершення виробництва практично неможливо - виробник може підготувати будь-які документи, які будуть підтверджувати, що фільм вироблений у будь-якому "потрібному" році. В той же час, в титрах фільму відповідно до законодавства зазначається рік першого опублікування (оприлюднення) твору. Тому зазначені зміни спрямовані на приведення норми у відповідність із традиційним в авторському праві підходом до ідентифікації "віку" фільму.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою законопроекту є вдосконалення правового механізму захисту національної безпеки України в інформаційній сфері шляхом обмеження в Україні будь-яких форм пропаганди, що використовуються державою-окупантом.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект має поширити норму про заборону трансляції фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, які не містять популяризації або пропаганди, передбачених попереднім реченням органів та дій, на фільми вироблені після 1 січня 2014 року та (або) опубліковані (оприлюднені) після 1 січня 2014 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

В цій сфері діють такі закони України та міжнародні договори:

- Конституція України;

- Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод;

- Закон України "Про кінематографію";

- Закон України "Про авторське право і суміжні права";

- Закон України "Про телебачення і радіомовлення".

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню рівня захисту національної безпеки України, та сприятиме зменшенню сепаратистських настроїв в суспільстві та зміцненню авторитету держави.

6. Обґрунтування очікуваних правових наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту матиме своїм наслідком створення правового механізму обмеження в Україні публічного використання, зокрема трансляції телерадіоорганізаціями, трансляції в кінотеатрах тощо, аудіовізуального продукту, який пропагує збройні формування та будь-які інші силові структури держави-окупанта.

7. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та впровадження Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

 

Народний депутат України

В. П. Сюмар

Опрос