Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 96 Гражданского процессуального кодекса Украины относительно расширения перечня требований, которые могут рассматриваться в порядке приказного производства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.10.2015 № 3349
Дата рассмотрения: 20.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 96 Цивільного процесуального кодексу України щодо розширення переліку вимог, які можуть розглядатися в порядку наказного провадження"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Внесення законопроекту обумовлене необхідністю доповнити законодавчий перелік вимог, за якими може бути видано судовий наказ, вимогою про стягнення заборгованості за оплату внесків і платежів, встановлених об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ).

Пунктом 3 частини першої статті 96 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що судовий наказ як особлива форма судового рішення може бути виданий, у разі якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг. Останні визначаються як "результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил" (частина перша статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Разом з тим, мета створення та предмет діяльності ОСББ, встановлені чинним законодавством, не передбачають провадження ним господарської діяльності. Тому ОСББ не може розглядатися як виробник/виконавець житлово-комунальних послуг відповідно до закону. При цьому згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання має право відповідно до законодавства та свого статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

З наведеного випливає, що сплата внесків і платежів, встановлених ОСББ, не є оплатою житлово-комунальних послуг, а вимога про стягнення заборгованості за такими внесками і платежами не може розглядатися в порядку наказного провадження. Ця обставина позбавляє ОСББ можливості скористатися перевагами зазначеного провадження у відносинах із недобросовісними платниками, ставить його у гірше становище порівняно з ЖЕК та іншими виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Таким чином, з метою наділення ОСББ додатковими інструментами для забезпечення виконання покладених на нього завдань необхідно доповнити законодавчий перелік вимог, які можуть розглядатися в порядку наказного провадження, вимогою про стягнення заборгованості за оплату внесків і платежів, встановлених ОСББ.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблений з метою вдосконалення положень Цивільного процесуального кодексу України щодо переліку вимог, за якими може бути видано судовий наказ. Завданням законопроекту є наділення ОСББ правом звернутися до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення заборгованості за оплату відповідних внесків і платежів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести до статті 96 Цивільного процесуального кодексу України зміну, що стосується доповнення законодавчого переліку вимог, які можуть розглядатися в порядку наказного провадження, вимогою про стягнення заборгованості за оплату внесків і платежів, встановлених ОСББ.

4. Стан нормативно-правового регулювання у відповідній сфері суспільних відносин

Суспільні відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Цивільним процесуальним кодексом України, Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову та дохідну частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить розглядати в порядку наказного провадження вимоги про стягнення заборгованості за оплату внесків і платежів, встановлених ОСББ, що сприятиме ефективному виконанню покладених на них завдань.

 

Народний депутат України

В. Парасюк

Опрос