Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 14 Закона Украины "О бесплатной правовой помощи" относительно повышения доступности бесплатной вторичной правовой помощи для отдельных участников уголовного производства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.10.2015 № 3348
Дата рассмотрения: 20.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" щодо підвищення доступності безоплатної вторинної правової допомоги для окремих учасників кримінального провадження"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Конституція України гарантує кожному право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" державна політика у сфері надання безоплатної правової допомоги ґрунтується, серед іншого, на принципі доступності такої допомоги. Внесення законопроекту обумовлене необхідністю підвищити рівень доступності безоплатної вторинної правової допомоги для потерпілих та свідків у кримінальному провадженні. За загальним правилом, встановленим пунктом 1 частини першої статті 14 Закону, право на безоплатну вторинну правову допомогу мають особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. Це правило діє як у цивільному/адміністративному судочинстві, так і в кримінальному провадженні. Сьогодні прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць застосовується у розмірі 1218 грн. для працездатних осіб і 949 грн. для осіб, які втратили працездатність (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік"). На відміну від законодавства про цивільне/адміністративне судочинство, Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає певні обмеження щодо вільного вибору захисника своїх прав. Так, згідно з частиною першою статті 45 та частиною першою статті 58 Кодексу потерпілого у кримінальному провадженні має право представляти тільки адвокат. Свідок під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій також може користуватися лише правовою допомогою адвоката (пункт 2 частини першої статті 66 Кодексу). Зазначена обставина суттєво впливає на вартість правових послуг у кримінальних справах, а тому має братися до уваги при визначенні максимального розміру доходу, що гарантує потерпілому та свідкові отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Оскільки середньомісячна пенсія в Україні становить лише 1581,5 грн. (за даними Державної служби статистики України на 2015 рік), цей розмір необхідно встановити на рівні суми нижче двох прожиткових мінімумів для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблений з метою підвищення рівня доступності безоплатної вторинної правової допомоги для потерпілих та свідків у кримінальному провадженні. Завданням законопроекту є встановлення максимального розміру доходу, що гарантує потерпілому та свідкові отримання такої допомоги, на рівні суми нижче двох прожиткових мінімумів для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести до статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" зміни, що стосуються розширення кола суб'єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу.

4. Стан нормативно-правового регулювання у відповідній сфері суспільних відносин

Суспільні відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Законом України "Про безоплатну правову допомогу" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову та дохідну частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить підвищити доступність безоплатної вторинної правової допомоги для потерпілих та свідків, сприятиме ефективному захисту їхніх прав під час кримінального провадження.

 

Народний депутат України

В. Парасюк

Опрос