Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О защите прав владельцев земельных паев

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.10.2015 № 3345
Дата рассмотрения: 19.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про захист прав власників земельних паїв"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день в Україні діє Указ Президента "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року, що встановлює плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) на рівні не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю), та передбачає поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

За загальним правилом, встановленим ст. 21 Закону України "Про оренду землі", розмір орендної плати за землі приватної власності встановлюють за згодою сторін та фіксують у договорі, тому доводиться звертатись до вищевказаного Указу Президента, який уточнює розмір плати.

При поверхневому ознайомленні з Указом землекористувачам зрозумілим стає те, що норми цього Указу мають рекомендаційний характер, адже встановлюють лише завдання розвитку аграрного сектору підвищити соціальний захист сільського населення шляхом, зокрема, запровадження ставки оренди не менше 3 %.

Однак позиція Вищого господарського суду України дещо інша. У постанові від 10.10.2012 р. у справі N 5023/10690/11 вказаний суд роз'яснює, що норма про запровадження плати за оренду земельних ділянок у розмірі не менше 3 % є обов'язковою для виконання на території України.

Чинний Указ своєю неоднозначністю вводить в оману населення України, мають місце протилежні рішення судів по даному питанню. Тому, по-перше, існує необхідність закріпити це питання на рівні Закону, а по-друге, внести корективи та ясність у розміри плати за оренду паїв.

Досить часто доводиться чути звернення від селян, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам. Людей переважно хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-підприємцями та фірмами, взагалі відсутності будь-якої оплати, можливості дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки (паю) тощо.

Указ же, виданий Президентом, попри встановлену мету підвищення рівня соціального захисту селян - власників земельних ділянок і земельних часток (паїв), а також відповідальності землекористувачів за ефективне використання земель сільськогосподарського призначення на основі розширення конкуренції та дальшої активізації ринкових відносин в аграрному секторі економіки, не справляється з поставленою задачею, оскільки невдоволення землеволодільців росте.

Викладене свідчить про доцільність прийняття відповідного Закону на базі законопроекту, що пропонується.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття законопроекту є підвищення рівня соціального захисту, захисту прав власників земельних ділянок і земельних часток (паїв) в частині плати за землю.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Закон вводить рівень плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 10 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становить Указ Президента "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року, Земельний кодекс України, Закон України "Про оренду землі".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого законопроекту підвищить рівень довіри селян до органів влади, підвищить рівень соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження підвищення рівня плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

 

Народний депутат України:

О. В. Ляшко

О. В. Купрієнко

Опрос