Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении прав и свобод граждан и правовом режиме на временно оккупированной территории Украины" относительно механизма восстановления утраченных материалов дела

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.10.2015 № 3343
Дата рассмотрения: 19.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо механізму відновлення втрачених матеріалів справи"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законами України "Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" передбачено, що справи, які перебували у провадженні судів, розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також у провадженні місцевих, апеляційних судів, розташованих в районі проведення антитерористичної операції та розгляд яких не закінчено, в разі неможливості здійснювати правосуддя цими судами передаються судам відповідно до встановленої цими законами підсудності.

Водночас, вищезазначеними законами не визначений ефективний та законний механізм відновлення матеріалів провадження у разі неможливості передачі справи із судів, що знаходяться в районі проведення антитерористичної операції чи на тимчасово окупованій території.

Така ситуація унеможливлює забезпечення належного судового захисту особи, що призводить до порушення вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод, а також позбавлення можливості апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, гарантованим пунктом 8 частини першої статті 129 Конституції України.

На розгляд Верховної Ради України подано проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав людини у кримінальному судочинстві" (реєстр. N 2930 від 21 травня 2014 року), поданий народними депутатами України Немирею Г. М., Рабіновичем В. З. та іншими, яким пропонується внести зміни до статей 526 та 531 КПК України та статті 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", спростивши механізм відновлення матеріалів кримінального провадження у разі неможливості передачі справи із судів, що розташовані в районі проведення антитерористичної операції та дозволити вносити заяви про відновлення кримінального провадження до того суду, до якого передано підсудність у вказаній справі.

Однак, дуже важливо також запровадити механізм відновлення матеріалів проваджень, що знаходяться у судах АРК і фактично втрачені для здійснення правосуддя судами України, оскільки не вирішення цього проблемного питання матиме серйозні негативні наслідки для України через неможливість забезпечення гарантованих Конституцією України прав та свобод людини.

2. Мета і шляхи її досягнення

Завдання цього законопроекту є законодавче закріплення механізму відновлення матеріалів справ, що знаходяться в судах на тимчасово окупованій території, з метою застосування до кожного учасника провадження належної правової процедури.

Для досягнення цієї мети пропонується внести зміни до статті 12 Закону України "Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", передбачивши, що у разі неможливості передачі матеріалів справ відповідно до встановленої згідно з цим Законом підсудності, вчинення необхідних процесуальних дій здійснюється за документами і матеріалами, поданими учасниками судового процесу, а також доповнити цей закон новою статтею 12-1 (Особливості порядку відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження).

3. Правові аспекти

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закон України "Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Забезпечення його виконання, в разі його прийняття, здійснюватиметься в межах відповідних бюджетних видатків, передбачених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

5. Регіональний аспект

Проект не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У проекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття цього законопроекту сприятиме належній реалізації функції правосуддя у справах, які неможливо розглянути у встановленому процесуальному законом порядку внаслідок окупації Криму.

 

Народний депутат України

Р. П. Князевич

Опрос