Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев наземных транспортных средств (относительно усиления гарантий выплат пострадавшим)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.10.2015 № 3342
Дата рассмотрения: 19.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (щодо посилення гарантій виплат потерпілим)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі - МТСБУ) є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Один із основних завдань МТСБУ є здійснення за рахунок централізованих страхових резервних фондів регламентних виплат, у тому числі, відшкодування шкоди за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеними страховиками, які у встановленому законодавством порядку визнані банкрутами чи ліквідовані. Такі виплати мають здійснюватися лише у разі недостатності коштів та майна неплатоспроможних страховиків.

Наразі постала необхідність переглянути підстави проведення МТСБУ регламентних виплат за страховиків, а саме посилити гарантійні функції МТСБУ за зобов'язаннями неплатоспроможних страховиків.

Відомо, що розгляд справи про банкрутство страховика триває роками. Отримання страхового відшкодування за рахунок ліквідаційної маси страховика-банкрута є сумнівним, а за рахунок коштів відповідного фонду МТСБУ надто тривалим. Метою Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" є забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників. Таке відшкодування має здійснюватися своєчасно.

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту

Запропонований законопроект має на меті посилити гарантії своєчасно отримання потерпілими страхового відшкодування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується шляхом внесення відповідних змін та доповнень до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" спростити механізм отримання потерпілими у дорожньо-транспортних пригодах відшкодування шкоди.

Законопроектом передбачається:

- визначити додаткові підстави для здійснення МТСБУ регламентних виплат за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. МТСБУ зобов'язується за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовувати шкоду у випадках, якщо страховик зі спливом строку, визначеного Законом для прийняття рішення щодо здійснення страхового відшкодування, не приймав відповідного рішення або прийняв рішення про здійснення страхового відшкодування за внутрішнім договором страхування, але не виплатив його, та Уповноваженим органом застосовані заходи впливу у вигляді анулювання (відкликання) ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або у разі анулювання (відкликання) всіх ліцензій страховика чи порушення провадження у справі про банкрутство такого страховика або якщо такий страховик ліквідований - для виконання його зобов'язань за внутрішніми договорами страхування. Вищеперераховані підстави для здійснення регламентованих виплат МТСБУ поширюються і на повних членів МТСБУ, які мають право на укладання міжнародних договір страхування "Зелена карта";

- гармонізувати положення законів України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме: встановити обов'язок розпорядника майна та ліквідатора страховика-боржника надавати до МТСБУ копії документів, що необхідні для проведення регламентних виплат за страховика, стосовно якого відкрите провадження у справі про банкрутство, та визначити статус МТСБУ як учасника у справі про банкрутство страховика, який здійснював обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Така норма дозволить потерпілому отримувати страхове відшкодування вчасно у випадку зволікання страховика або його неплатоспроможності, не чекаючи роками завершення процедури банкрутства.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Цивільний кодекс України та закони України, "Про страхування", "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту забезпечить належні умови для своєчасного отримання потерпілими у дорожньо-транспортних пригодах відшкодування шкоди за договорами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а відповідно підвищить рівень захисту прав потерпілих та довіру до згаданого виду обов'язкового страхування.

 

Народний депутат України

О. О. Жолобецький (N 327)

Опрос