Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 123 Земельного кодекса Украины относительно обязательного согласования с органами местного самоуправления передачи в пользование или в собственность земельных участков сельскохозяйственного назначения государственной собственности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.10.2015 № 3340
Дата рассмотрения: 16.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 123 Земельного кодексу України щодо обов'язкового погодження з органами місцевого самоврядування передання у користування або у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проблема визначення розпорядників земельних ділянок державної власності не нова, більше того, вона має свою історію. Відомо, що землями державної власності вже мали можливість розпоряджатися місцеві районні державні адміністрації, а також органи Держземагенства. Наразі, точаться дискусії з приводу того, кому надати право розпоряджатися землями державної власності. Однією з концепцій, що набирає оборотів та популярності серед населення є надання права органам місцевого самоврядування розпоряджатися зазначеними земельними ділянками. Дана ідея втілена у низку проектів законів внесених на розгляд народних депутатів України. Однак перепоною у даному питанні виступають норми Конституції України, якими визначено, що органи місцевого самоврядування мають право розпоряджатися лише землями комунальної власності. Таким чином, Конституція України в редакції 1996 року, а також запропоновані Президентом України зміни до Конституції України не передбачають наділення правом розпоряджатися зазначеними землями органів місцевого самоврядування.

Отже науковці, народні депутати України, а також громадяни України здійснюють пошук шляхів вирішення даного питання. Головним залишається спільна мета - створення збалансованої системи стримувань та противаг. Така система покликана максимально запобігти розвитку корупції у сфері надання земельних ділянок. Окрім боротьби з корупційною складовою, необхідно створити умови для легітимації процесу передання земельних ділянок, як фізичним так і юридичним особам. У цьому контексті, необхідно об'єднати у трикутник складові, а саме: держава, місцеве самоврядування та землекористувачі та зробити дані складові взаємозалежними. Деякі вчені вважають, що немає значення, хто буде розпоряджатися землями, головне - це створення системи, що зменшить ризики розвитку корупції та легітимує даний процес.

У травні 2014 року, видавництво "ЮРИСТ&ЗАКОН" в рамках ініціативи "Закон для Всіх" компанії "Ліга:Закон" разом із Земельним союзом України провели круглий стіл на тему: Зміни повноважень органів влади у врегулюванні земельних відносин: Хто повинен розпоряджатися землями державної власності?"*. На круглому столі порушувались питання доцільності надання органам місцевого самоврядування права розпоряджатися землями державної власності, висловлювались думки фахівців, науковців та політиків. З рештою, єдиної думки досягнуто не було, але аргументи на користь органів місцевого самоврядування домінували.

____________
* http://zib.com.ua/ua/86024hto_mae_rozporyadzhatisya_zemlyami_derzhavnoi_vlasnosti.html.

Як висновок, ми можемо зазначити, що суспільство вимагає участі органів місцевого самоврядування у процесах розпорядження землями державної власності. Вважається, що місцева громада краще знає, хто вартий права користування та володіння землею. При цьому, зважаючи на блокування даного питання на рівні Конституції України, необхідно запровадити механізм погодження питання передання у власність або користування земельних ділянок державної власності з органами місцевого самоврядування. У такий спосіб буде створено зазначений вище трикутник взаємодіючих елементів (систему стримування та противаг), створено умови для запобігання корупції, шляхом розосередження концентрації прийняття рішення у владних кабінетах.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Завданням проекту Закону є зобов'язання органів державної влади погоджувати з органами місцевого самоврядування передання земельних ділянок державної власності у власність та користування.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом запропоновано доповнити статтю 123 Земельного кодексу України новим абзацом у якому визначити: забороняється передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб з підстав визначених абзацом першим цієї статті, а також у разі відсутності згоди відповідного органу місцевого самоврядування в адміністративних межах якого знаходиться земельна ділянка. Згода про передання у користування або у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності оформляється в порядку прийняття рішення на сесії відповідного органу місцевого самоврядування в адміністративних межах якого знаходиться земельна ділянка.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом у зазначеній сфері відносин є Земельний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

У разі прийняття даного проекту Закону будуть створені умови, що зменшать прояви корупції в питаннях надання земельних ділянок державної власності у власність та користування. Буде легітимовано процес розпорядження зазначеними землями та створено систему стримувань і противаг. Можливий додатковий імпульс розвитку аграрного сектору за рахунок залучення до цього процесу осіб налаштованих розвивати сектор не шляхом виснаження земель з мотивацією одержання максимальних прибутків, а розвивати шляхом відновлення земель, збільшення їх родючості та продуктивності. У даному контексті, фактором впливу та стримування землекористувачів буде місцева громада.

 

Народний депутат України

В. М. Ничипоренко (реєстр. N 397)

Опрос