Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения права граждан на участие в законодательном процессе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.10.2015 № 3337
Дата рассмотрения: 16.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права громадян на участь у законодавчому процесі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. У статті 38 Конституції України задекларовано право громадян України на участь в управлінні державними справами, а статтею 69 Конституції України передбачено форми здійснення народного волевиявлення, яке реалізується через інші форми безпосередньої демократії. Конституція України надає громадянам право здійснювати владу безпосередньо.

Електронна петиція, як інструмент електронної демократії є однією із форм здійснення народом безпосередньої влади та одним із ефективних механізмів донесення суспільно значущих питань до керівництва країни, політиків та посадових осіб загальнодержавного та місцевого рівнів, парламентарів.

Електронна петиція, як специфічна форма ініціативного звернення покликана започаткувати діалог для вирішення актуальних питань за безпосередньої участі суспільства. За своєю суттю петиція - це громадська ініціатива, що є складовою прямої демократії поряд із референдумом та виборами.

Системи електронних звернень працюють у понад 70 країнах світу. З роками громадська ініціатива також набула різних форм свого втілення як за змістом (вирішення законодавчих, адміністративних та інших питань, що входять до компетенції громади) так і за характером юридичних наслідків (імперативна або консультативна). Наприклад, в Італії передбачена також відхилювальна ініціатива, яка дає право жителям територіальної громади скасовувати законодавчі акти за умов дотримання певної процедури, що визначена відповідним місцевим представницьким органом.

Найбільш ефективним методом актуалізації чинного законодавства України з урахуванням думки суспільства є впровадження електронної нормотворчої петиції.

Загалом, завдяки впровадженню дієвої системи внесення та розгляду електронних нормотворчих петицій дозволить державі більш ефективно використовувати наявний інноваційний і інтелектуальний потенціал своїх громадян. Доступність громадян до ініціювання проектів рішень дасть змогу владі актуалізувати нормотворчість за участю конституційного носія.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є впровадження електронних нормотворчих петицій, установлення порядку їх подання, підтримки, розгляду та реалізації.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується розділити поняття електронної петиції та електронної нормотворчої петиції. Так, пропонується установити, що:

електронна петиція - колективна вимога громадян України, подана у встановленому цим Законом порядку, яка стосується питань поліпшення стану житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, благоустрою населених пунктів, соціального, культурного розвитку, охорони навколишнього природного середовища та інших питань, які не потребують нормативно-правового врегулювання;

електронна нормотворча петиція - колективна вимога громадян України, подана у встановленому цим Законом порядку, щодо удосконалення чинного законодавства України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про звернення громадян" та "Про Регламент Верховної Ради України"

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить впровадити в Україні інститут електронної нормотворчої петиції.

 

Народний депутат України

В. В. Писаренко

Народний депутат України

Є. Б. Гєллєр

Опрос