Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О защите экономической конкуренции" (относительно совершенствования регулирования в области экономических концентраций и размера штрафов за нарушения законодательства о защите экономической конкуренции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.10.2015 № 3336
Дата рассмотрения: 16.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист економічної конкуренції" (щодо вдосконалення регулювання в галузі економічних концентрацій та розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Забезпечення стабільності та функціонування вітчизняної економіки та підтримання національної безпеки залежить від державного регулювання процесів концентрації капіталу.

Загалом спостерігається позитивна практика подолання адміністративних бар'єрів в Україні. Але особливу увагу необхідно приділяти випадкам економічної концентрації за участю монопольних утворень. Однак залишення незмінними вимог статті 24 Закону України "Про захист економічної конкуренції" меж товарних ринків гальмує інвестування до економіки України.

Вимога щодо того, що концентрація може бути здійснена лише за умови попереднього отримання дозволу Антимонопольного комітету України чи адміністративної колегії Антимонопольного комітету України незалежно від сукупної вартості активів або сукупного обсягу реалізації товарів учасників концентрації, коли частка на певному ринку товару будь-якого учасника концентрації або сукупна частка учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищує 35 відсотків, та концентрація відбувається на цьому чи суміжному з ним ринку товару.

Таким чином виникає масовий характер звернень за дозволом на концентрацію суб'єкта господарювання, що перетворює функцію контролю на бюрократичну процедуру.

Більш доцільним для визначення необхідності отримання відповідного дозволу є розрахунок частки учасників концентрації саме на загальнодержавному ринку товару.

Відповідно до чинного Закону, органи Антимонопольного комітету України розглядають заяву про надання дозволу на узгоджені дії протягом трьох місяців з дня прийняття її до розгляду відповідним органом Антимонопольного комітету України.

В той же час, існує необхідність у пришвидшенні процесу прийняття таких рішень, а сучасний стан розвитку засобів зв'язку дозволяє знизити цей термін.

Необхідність зміни існуючих підходів здійснення контролю за концентраціями зумовлена також необхідністю імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

Захист економічної конкуренції включає в себе систему покарань за порушення законодавства. Штрафна санкція має бути відчутна та болісна для порушника, але не має призводити до неплатоспроможності суб'єкта покарання. Адже метою покарання є запобігання порушень законодавства у майбутньому, а не ліквідація порушника і пов'язані з цим соціальні наслідки. Тому є необхідність знизити розмір штрафів, передбачених статтею 52 Закону. Попереджувальний ефект має досягатися, в першу чергу, об'єктивністю та незаангажованістю розслідування, а також невідворотністю самого покарання.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на покращення інвестиційної привабливості України шляхом зменшення адміністративних бар'єрів через удосконалення законодавства про захист економічної конкуренції у галузі державного регулювання економічних концентрацій та перегляду розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується:

- уточнити поняття суб'єкту господарювання;

- розширити перелік дій, які не вважаються концентрацією;

- розширити межі ринку товару для розрахунку частки ринку товару будь-якого учасника концентрації за яких концентрація може бути здійснена лише за умови попереднього отримання дозволу Антимонопольного комітету України чи адміністративної колегії Антимонопольного комітету України;

- скоротити терміни розгляду заяви про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб'єктів господарювання;

- переглянути розміри штрафів, які накладають органи Антимонопольного комітету України на об'єднання, суб'єктів господарювання у бік зменшення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правового регулювання зазначеного питання базується на Законі України "Про захист економічної конкуренції", Законі України "Антимонопольний комітет України" та інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових фінансових витрат за рахунок Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту зменшить рівень невиправданого адміністративного тиску на суб'єктів господарювання, сприятиме залученню інвесторів до економіки України.

 

Народний депутат України

С. В. Мартиняк

Опрос