Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно финансирования капитальных ремонтов многоквартирных домов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.10.2015 № 3332
Дата рассмотрения: 15.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків" розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні питання проведення за рахунок державного та місцевих бюджетів капітальних ремонтів багатоквартирних будинків.

Необхідність прийняття проекту обґрунтовується нагальною потребою збереження житлового фонду багатоквартирних будинків.

В односторонньому порядку узаконено факт передачі співвласникам багатоквартирних будинків права власності на спільне майно багатоквартирного будинку без згоди самих співвласників. Таким чином, держава та органи місцевого самоврядування позбулись тягаря утримання житлового фонду, який в переважній більшості перебуває у незадовільному стані, переклавши значні витрати на малозабезпечені верстви населення, що переважно проживають у таких багатоквартирних будинках.

Громадяни, які отримали квартири в 50 - 80 роках XX століття, сьогодні мають вік в 60 - 90 років. Вони отримують мізерні пенсії, яких не вистачає навіть на їжу, ліки і комунальні послуги, тарифи на які значно зросли. Далеко не всі мешканці мають фінансову можливість оплатити навіть поточні "косметичні" ремонти, не кажучи вже про капітальні.

У багатьох регіонах експлуатується житло, вік якого становить понад півстоліття. За матеріалами досліджень аналітичного центру асоціації міст України сьогодні в державі налічується 25,5 тисяч будинків, побудованих за проектами перших масових серій великопанельних, блочних і цегляних будинків, загальною площею 72 млн. м2, тобто тих, що потребують відновлення шляхом реконструкції і модернізації. Взагалі більша частина житлового фонду України перебуває в незадовільному технічному стані через недостатнє фінансування заходів щодо його утримання; зберігається тенденція передчасного старіння житлового фонду.

З 1990 року так і залишились не виконаними норми Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" щодо обстеження таких будинків і здійснення їх капітального ремонту.

Неспроможність фінансувати капітальні ремонти більшістю мешканців згодом призведе до знищення самих будинків. Спочатку в цих будинках знеціняться квартири, потім з квартир почнуть виїжджати більш заможні мешканці, а менш забезпечені залишаться в заручниках, і, наостанок, ці будинки попросту залишаться порожні та покинуті.

2. Ціль й завдання законопроекту.

Метою проекту є вирішення проблем фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних житлових будинків, які передаються співвласникам цих будинків у відповідності до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Досягнути зазначеної мети пропонується шляхом забезпечення здійснення капітальних ремонтів на умовах співфінасування з Державного бюджету України та відповідних місцевих бюджетів в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Проектом пропонується внести зміни до Житлового кодексу Української РСР, Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" в частині забезпечення здійснення капітальних ремонтів на умовах співфінасування з Державного бюджету України та відповідних місцевих бюджетів в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Відносини у сфері реалізації житлових прав громадян регулюються Житловим кодексом Української РСР, Цивільним кодексом України, Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду", Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", постановою Кабінету Міністрів України "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 8 жовтня 1992 р. N 572 та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

З відкритих джерел загальна площа житлового фонду України становить 1,095 млрд. кв. м. Кількість квартир - 19,5 млн. кв. м, в тому числі аварійний житловий фонд (підлягають відселенню) складає 5,1 млн. кв. м.

Житлові будинки перших масових серій, побудовані у 70 - 80 рр. (панельні) складають 72 млн. кв. м.

Капітальний ремонт багатоквартирних будинків дасть можливість продовжити їх експлуатаційний ресурс ще на 20 - 30 років.

Проектом пропонується проводити фінансування капітальних ремонтів за рахунок коштів державного бюджету України, відповідних місцевих бюджетів та за рахунок міжнародної технічної допомоги. Розмір витрат державного бюджету на фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних квартир залежить від порядку фінансування, який згідно з проектом затверджуватиметься рішенням Кабінету Міністрів України, а також від обсягів міжнародної технічної допомоги, яка буде залучена для вирішення питання фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків та розмір якої залежить від великої кількості факторів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків" сприятиме ефективному утриманню та експлуатації багатоквартирних будинків, збереженню житлового фонду; допоможе запобігти погіршенню матеріального стану малозабезпечених верств населення.

 

Народні депутати України:

І. С. Насалик

О. В. Юринець

А. В. Шинькович

О. П. Продан

Н. В. Агафонова

Опрос