Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 289 Уголовного кодекса Украины относительно усиления ответственности за незаконное завладение транспортным средством

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.10.2015 № 3331
Дата рассмотрения: 15.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 289 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Незаконне заволодіння транспортним засобом належить до злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту, оскільки неконтрольованим використанням транспортних засобів порушуються відносини у сфері безпечного функціонування транспорту, проте угоном заподіюється шкода і інтересам власності, тому що транспортний засіб на якийсь час неправомірно вилучається з володіння та користування власника, що підвищує суспільну небезпеку такого злочину.

Результати статистичних даних Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України (далі - ДІАЗ МВС) за останні п'ять років указують на стійку тенденцію до збільшення кількості кримінальних правопорушень зазначеної категорії.

Так, за 5 місяців у 2013 році зареєстровано 3368 угонів, у 2014 - 4005, а у 2015 - 4600 і це при тому, що значна частина з них є латентними.

Цей показник значно переважає на сході та в столиці країни і пов'язаний з проведенням антитерористичної операції у східній частині держави. Найбільше таких викрадень учинено в місті Києві - 779, Дніпропетровській - 483, Донецькій - 413 та Одеський - 387 областях.

Переважну більшість незаконних заволодінь транспортними засобами кваліфікують за частиною 1 статті 289 Кримінального кодексу (далі - КК) України, тобто відповідно до статті 12 (Класифікація злочинів) КК України вони належать до злочинів середньої тяжкості. Крім того, як правило, незаконні заволодіння транспортними засобами вчиняються в умовах неочевидності.

Разом з тим на сьогодні Кримінальним процесуальним кодексом (далі - КПК) України (глава 21) запроваджено новий інститут проведення негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД). Так, згідно зі статтею 246 (Підстави проведення негласних слідчих (розшукових) дій) КПК України НСРД проводяться виключно в кримінальних провадженнях щодо тяжких або особливо тяжких злочинів та у своїй сукупності в умовах неочевидності скоєння злочину є фактично єдиним способом його розкриття.

Зазначене призводить до неможливості проведення НСРД, унаслідок чого вказані злочини залишаються нерозкритими або провадження щодо них закривають. Так, протягом 5 місяців 2015 року з числа зареєстрованих 4600 кримінальних проваджень зазначеної категорії лише в кожному четвертому встановлено причетних до скоєння злочинів осіб (1174).

Крім того, необхідність у проведенні НСРД виникає під час перевірки причетності вже встановлених осіб, які вчинили незаконні заволодіння транспортними засобами, до вчинення аналогічних або інших злочинів.

Слід відзначити, що незаконне заволодіння автотранспортними засобами як різновид кримінального бізнесу завдяки своїй прибутковості завжди був привабливим для злочинців. Найчастіше ці злочини вчиняють у співучасті. Розкриття таких злочинів ускладнюється тим, що вони вчиняються організованими злочинними угрупованнями, які використовують різні схеми злочинної діяльності, мають ієрархічну структуру з розподілом ролей, транскордонні зв'язки, високий рівень спеціалізації та матеріально-технічного оснащення, контролюють ринки, на яких реалізують викрадений автотранспорт, "кришують" підпільні майстерні, що здійснюють підготовку автомобілів до повторної реалізації, установлюють корупційні зв'язки з представниками влади. Виявлення фактів легалізації автотранспортних засобів, як правило, безпосередньо пов'язано з розкриттям основного злочину - їх незаконним заволодінням.

Посилення кримінальної відповідальності за злочинні діяння, передбачені частиною 1 статті 289 КК України, шляхом установлення більш суворого покарання за їх учинення дозволить правоохоронним органам у повному обсязі використовувати визначені КПК України можливості щодо розкриття зазначених злочинів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 289 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом)" розроблено з метою вжиття більш дієвих заходів у боротьбі зі злочинністю та протидії незаконним заволодінням транспортними засобами шляхом посилення кримінальної відповідальності за їх учинення.

3. Правові аспекти

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Кримінальний кодекс України. Реалізація проекту Закону не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до статті 289 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом)" не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект погоджено з Міністерством фінансів та Міністерством економічного розвитку і торгівлі без зауважень, а також з Міністерством юстиції України із зауваженнями, які враховано.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації. Громадська антидискримінаційна експертиза не проводилася.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилася.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація акта не впливатиме на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 289 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом)" сприятиме ефективності розкриття та розслідування кримінальних правопорушень указаної категорії та запобіганню їх учиненню в подальшому.

 

Міністр
внутрішніх справ України

А. Б. Аваков

Опрос