Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О защите прав потребителей" (относительно права потребителей на фото- и видеосъемку в местах продажи товаров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.10.2015 № 3326
Дата рассмотрения: 15.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо права споживачів на фото- і відеозйомку у місцях продажу товарів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів (ч. 4 ст. 42 Конституції України).

Відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів", споживачі мають право на захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.

Споживачі мають право на звернення до суду та інших уповноважених органів державної влади за захистом порушених прав.

Однак, під час захисту прав споживача, як правило, виникають проблеми із документальним доведенням самого факту порушення прав - виробники і продавці товарів, виконавці робіт і надавачі послуг часто заважають, а інколи прямо забороняють фото- та відеофіксацію порушень.

Засоби масової інформації неодноразово висвітлювали приклади, що викривали та фіксували порушення під час продажу (надання) товарів, робіт, послуг, кредитів, позик тощо. При цьому продавці товарів, виконавці робіт і надавачі послуг зазвичай чинять спротив навіть роботі журналістів, чия професійна діяльність захищається чинним законодавством! Годі й казати, що простий споживач, який забажає зафіксувати на фотоапарат або відеокамеру порушення Закону України "Про захист прав споживачів" - буде позбавлений такої можливості працівниками та адміністрацією відповідного комерційного закладу.

Така поведінка продавців товарів, виконавців робіт і надавачів послуг - суттєво обмежує можливості споживачів захищати власні права та доказувати їх порушення в суді.

Законопроектом пропонується надати споживачам право на фото- і відеозйомку продукції, під якою Закон України "Про захист прав споживачів" розуміє "будь-який виріб (товар), роботу чи послугу, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб".

Вказане право пропонується встановити з метою забезпечення документальних доказів у процесі захисту порушених прав споживача.

Винятки з цього права, можуть встановлюватись законом.

Також законопроектом пропонується надати громадським організаціям споживачів (об'єднанням споживачів) право фото- і відеозйомку з метою забезпечення доказів у місцях продажу (надання) товарів, робіт, послуг, кредитів, позик тощо, крім випадків, встановлених законом.

Така пропозиція зумовлена необхідністю забезпечити існуюче право об'єднань споживачів на звернення з позовом до суду в інтересах споживачів.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Метою законопроекту є забезпечення захисту прав споживачів шляхом встановлення права на фото- і відеозйомку у місцях продажу (надання) товарів, робіт, послуг для споживачів та громадських організацій споживачів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо права споживачів на фото- і відеозйомку у місцях продажу товарів)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до статей 4, 25 Закону України "Про захист прав споживачів".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є:

- Конституція України;

- Закон України "Про захист прав споживачів".

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону дозволить забезпечити докази порушення прав споживачів, що в свою чергу спростить процедуру доведення таких порушень у суді та сприятиме захисту прав споживачів.

 

Народний депутат України

О. Б. Фельдман

Опрос