Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве" относительно принятия в гражданство Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.10.2015 № 3321
Дата рассмотрения: 13.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України "Про громадянство" щодо прийняття до громадянства України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

П. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про громадянство" встановлює таку вимогу прийняття до громадянства іноземців та осіб без громадянства, як безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років.

В теорії права такий вид набуття громадянства має назву "натуралізація". Обов'язок держави забезпечити такий вид набуття громадянства встановлений ч. 3. ст. 6 Європейської конвенції про громадянство від 06.11.97: "кожна держава-учасниця передбачає у своєму внутрішньодержавному праві можливість натуралізації для осіб, які законно та постійно проживають на її території. Встановлюючи умови натуралізації, вона не повинна передбачати ценз осідлості, який перевищує десять років до подання заяви". Конвенція була ратифікована Законом України "Про ратифікацію Європейської конвенції про громадянство" від 20.09.2006 N 163-V.

Номінально ця умова дотримана в українському законодавстві, проте абзац 2 п. 3 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону зазначає, що умова безперервного проживання протягом останніх 5 років не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті.

В свою чергу, дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію" (імміграція осіб, що перебувають у шлюбі з громадянином України понад 2 роки).

Законодавець намагався створити таку норму, щоб прийняття до громадянства було спрощене для осіб, що укладають шлюб з громадянами України.

На практиці ж це створює певні проблеми для іноземців та осіб без громадянства, які намагаються отримати громадянство України.

Повноваження прийому заяв та документів про прийняття до громадянства покладено на органи Державної міграційної служби України.

Доволі часто трапляється наступна ситуація: особа подає заяву про прийняття до громадянства та документи, що підтверджують безперервне її проживання на території України протягом останніх 5 років, при цьому в заяві зазначає, що перебуває в шлюбі з громадянином України понад два роки. В результаті працівники органів ДМС відмовляють у прийнятті заяви, оскільки норма п. 3 ч. 2 ст. 9 встановлює, що 5-річний термін проживання не поширюється на осіб, що понад два роки перебувають у шлюбі з громадянами України. В зв'язку з чим працівник органу ДМС вимагає подачу документів, що підтверджують перебування особи у шлюбі понад 2 роки (свідоцтво про шлюб, копії та оригінал паспорту чоловіка/дружини особи, часом вимагають навіть особисту присутність чоловіка/дружини). Далеко не в кожному разі є зручним чи взагалі можливим надати документи, що підтверджують перебування у шлюбі.

В даній нормі встановлено кілька взаємовиключних гіпотез, де при появі кожної наступної умови унеможливлюється застосування попередньої, а мало б бути встановлено кілька альтернативних гіпотез, при яких дотримання хоча б однієї з умов приводило б у дію норму права.

Таким чином, право іноземців та осіб без громадянства на натуралізацію в Україні зазнає утисків. Стає можливою ситуація, коли особі, що проживає на території України вже понад 10 років, дотримуючись всіх норм вітчизняного законодавства та переймаючи українську культуру і звичаї, відмовляють в прийнятті до громадянства України, тому що заявник не надав документів, що підтверджують факт перебування у шлюбі.

Тому варто внести зміни до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про громадянство", встановивши альтернативні умови прийняття до громадянства, які не будуть виключати одна одну при наявності двох чи більше умов. Згідно пропонованих змін, у разі наявності двох чи більше умов для прийняття до громадянства згідно п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про громадянство", заявник самостійно обиратиме ту умову, що буде застосовуватись.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Завданням законопроекту є приведення норм п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про громадянство" у відповідність до ч. 3. ст. 6 Європейської конвенції про громадянство від 06.11.97, а також з метою логічного викладення норм закону та для можливості ефективної реалізації прав іноземців та осіб без громадянства, які прагнуть набути українського громадянства.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про громадянство", за якими у разі наявності двох чи більше умов для прийняття до громадянства згідно п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про громадянство", заявник самостійно обиратиме ту умову, що буде застосовуватись.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Закон України "Про громадянство", Європейська конвенція про громадянство від 06.11.97.

Прийняття законопроекту потребує внесення змін до абзацу 1 п. 45 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року N 215.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує залучень додаткових коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованих законопроектом змін сприятиме дотриманню конституційних прав, що надаються на території України іноземцям та особам без громадянства, відповідності національного законодавства міжнародним нормам та принципам права.

 

Народний депутат України

В. В. Дідич

Опрос