Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно особенностей налогообложения отдельных доходов валютных заемщиков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3316
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування окремих доходів валютних позичальників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Для виконання вимог Закону України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" було розроблено та прийнято проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню)".

Попри позитивні зміни, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань" N 321-VIII від 09.04.2015 р., проблему оподаткування для позичальників сум списаного кредиту, як додаткового блага, було вирішено тільки частково, оскільки даний закон стосується лише кредитів, переведених в гривню.

Оскільки не всі банки підписали меморандум, підготовлений НБУ, частина валютних кредитів не переведена в гривню. Більш поширеними є випадки, коли частину боргу банк списує саме в іноземній валюті.

Податковий кодекс України зобов'язує при списанні кредиту не в гривні, а в іноземній валюті, нараховувати податок з доходів фізичних осіб та військовий збір від прощеної суми.

Задля усунення різного підходу при оподаткуванні по суті однотипних операцій пропонується внести уточнення, а саме, які суми, прощені (анульовані) кредитором фізичній особі не вважаються додатковим благом та не оподатковуються.

2. Цілі та завдання законопроекту

Ціль законопроекту полягає у вирішенні проблеми оподаткування податком з доходів фізичних осіб та військовим збором сум, прощених кредиторами валютним позичальникам.

Завдання цього законопроекту полягає у врегулюванні норм Податкового кодексу України та застосуванні однакового підходу до оподаткування прощених сум кредитів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується не оподатковувати податком на доходи фізичних осіб суми, прощені (анульовані) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у розмірі позитивної різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату прощення (анулювання) та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України на дату надання такого фінансового кредиту.

Крім цього, законопроектом пропонується не оподатковувати військовим збором фінансові кредити в іноземній валюті, не погашені до 1 січня 2014 року, а саме - суми, прощені (анульовані) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначеною за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України, станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

4. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дозволить вирішити проблеми, пов'язані з оподаткування податком з доходів фізичних осіб та військовим збором сум, прощених кредиторами валютним позичальникам і, як наслідок - забезпечить справедливі умови під час погашення кредиторських зобов'язань. Це, в свою чергу, дасть змогу належним чином захистити соціально-економічні права громадян, уникнути корупції під час погашення ними вищевказаних зобов'язань.

 

Народний депутат України

Т. Р. Козак

Опрос