Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения отдельных транспортных средств, которые могут быть отнесены к предметам роскоши)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3315
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих транспортних засобів, що можуть бути віднесеними до предметів розкоші)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Норма Конституції України (ст. 1) про соціальний характер Української держави передбачає, зокрема, справедливий перерозподіл соціальних благ.

Однак на практиці спостерігаємо катастрофічно високий рівень диференціації доходів і статків населення.

Це пояснюється тим, що багаті не усвідомлюють своєї соціальної відповідальності.

Загальноприйнятою практикою у світі є запровадження додаткового оподаткування високого рівня доходів та предметів розкоші.

При цьому об'єктами оподаткування обираються найдорожчі види майна, що свідчать про VIP-статус, гарантоване багатство їх власників.

Таким майном є, зокрема, транспортні засоби преміум-класу (з великим об'ємом двигуна), літаки, яхти тощо.

Зміни, які були внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 N 71-VIII встановили, що під оподаткування підпадають автомобілі з об'ємом бензинового двигуна понад 3 тис. куб. см і дизельного - понад 2,5 тис. куб. см не старше 5 років. Однак, під таке оподаткування потрапляє сегмент автомобілів середнього класу.

Діюча система оподаткування автомобілів об'ємом двигуна поверх 3 л не відповідає принципам справедливого справляння плати так як визначає однакову плату в розмірі 25 тис. грн. для автомобілів різного класу, вартості, об'єму двигуна і потужності. Запропонована формульна система дає можливість здійснити диференційований підхід до нараховування податку, усуваючи будь-які корупційні ризики та враховуючи основні об'єктивні показники транспортного засобу: їх вартість (встановлену по каталогу чи у салоні), об'єм двигуна, потужність, вік, довжина (для човна, яхти). Даним методом нарахування податку витримані основні вимоги європейських стандартів щодо:

- оподаткування саме дорогих транспортних засобів (т. з. вартістю менше 50 тис. євро взагалі не підлягають оподаткуванню) і величина податку на котрих зростає пропорційно до їх вартості;

- розмір податку прямо пропорційно залежить від об'єму двигуна та потужності двигуна.

2. Цілі і завдання та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести уточнення до Податкового кодексу у питання оподаткування окремих транспортних засобів, що можуть бути віднесеними до предметів розкоші.

Так, об'єктами оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років, вартістю більше ніж 50000 Є. Розрахунок проводити відповідно до формули:

  

Цифра 40000 Є випливає з середньої вартості машин відповідно до української/європейської систем класифікації легкових автомобілів: мікроавтомобіль, міський автомобіль (Клас A), суперміні (Клас B), малий середній автомобіль (Клас C).

Так для автомобіля з:

1) C = 100000 євро, V = 5 л, N = 500 к. с., R = 1 р. розмір податку буде P = 75 000грн.;

2) C = 70000 євро, V = 3 л, N = 300 к. с., R = 1 р. розмір податку буде P = 13 500грн.;

3) C = 50000 євро, V = 2 л, N = 200 к. с., R = 1 р. розмір податку буде P = 2 000грн.

Крім того, законопроектом передбачено встановлення сплати податку на мотоцикли, моторні човни, яхти із розрахунку відповідно до формул:

- для мотоцикла:

  

- для човна (яхти) літаків і гелікоптерів:

  

де,

C - початкова вартість (вартість нового автомобіля, мотоциклу, моторного човна, яхти, літака і гелікоптера відповідно до каталогу чи єдиної ціни в салонах країни);

V - об'єм циліндрів двигуна (дм. куб.);

N - потужність (к. с.);

R - вік транспорту (р.).

Відповідно до даних формул податок транспортного засобу через кожні 5 роки зменшується у 2 рази. У даних формулах використовується ряд числових коефіцієнтів, котрі впливають на розрахунок податку.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Бюджетний кодекс України та Податковий кодекс України.

Реалізація положень законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України і призведе до значного надходження до бюджету країни.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону забезпечить досягнення відносної соціальної справедливості, зменшить податкове навантаження на нижчий та середній прошарки суспільства.

 

Народний депутат України

О. С. Барна

Опрос