Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно льгот по оплате жилищно-коммунальных услуг

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3313
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо пільг з оплати житлово-комунальних послуг"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року (далі Закон N 76-VIII) в Україні відбулося скасування низки соціальних прав, свобод, гарантій, пільг та компенсацій, встановлених законами України, зокрема, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, з користування житлом, отримання палива тощо.

Так, зокрема, надання зазначених пільг поставлено у залежність від сукупного доходу сім'ї пільговика, чим порушено приписи статті 22 Конституції України в частині недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, оскільки звужено коло суб'єктів, на які поширюватимуться певні права і свободи.

Що стосується конкретно пільг з оплати житлово-комунальних послуг, з користування житлом та отримання палива, то це торкнулося таких категорій населення, як: ветерани війни та сім'ї загиблих воїнів, ветерани праці, діти війни, жертви нацистських переслідувань, шахтарі та гірники, педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів, які працюють у сільській місцевості, багатодітні та прийомні сім'ї і дитячі будинки сімейного типу.

Особливо відчутним обмеження пільг в залежності від доходу сім'ї буде із настанням опалювального сезону, коли витрати сімей на обігрів житла значно зростуть.

Категорії населення, для яких скасовано пільги, є соціально незахищеними, в основному мають низький рівень матеріального забезпечення, а тому з упевненістю можна сказати, що для них скасування пільг з оплати комунальних послуг буде просто не "по кишені".

В сукупності такі фактори як інфляція, ціни на ліки та проїзд у транспорті, тарифи на житлово-комунальні послуги змушують соціально незахищені верстви населення просто виживати, а подекуди і перебувати за межею бідності.

Тому сьогодні держава, яка проголосила себе соціальною, просто зобов'язана піклуватися про своїх громадян, особливо малозабезпечених. У зв'язку з цим законопроектом пропонується скасувати норми про надання окремих пільг у залежності від доходу сім'ї. Зазначене стосуватиметься лише пільг з оплати житлово-комунальних послуг, з користування житлом, отримання палива, які займають у сім'ях українців одну з найбільших витратних частин сімейного бюджету.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою прийняття законопроекту є відновлення соціальної справедливості по відношенню до найбільш незахищених верств населення шляхом повного відновлення раніше існуючого рівня пільг з оплати житлово-комунальних послуг, користування житлом та отримання палива.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом акта пропонується внести зміни до таких законів України: "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про соціальний захист дітей війни", "Про позашкільну освіту", "Про охорону дитинства", Гірничого закону України.

Законопроектом виключаються норми про надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг, користування житлом та отримання палива в залежності від сукупного доходу сім'ї пільговика.

Крім того, змінами до Гірничого кодексу України передбачено повернути механізм компенсації за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла для осіб, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення, а також відновити право безоплатного отримання вугілля на побутові потреби.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються Конституцією України та законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про соціальний захист дітей війни", "Про позашкільну освіту", "Про охорону дитинства", Гірничим законом України.

Реалізація проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту потребуватиме додаткових фінансових витрат за рахунок Державного бюджету України.

Проте здійснити фінансово-економічні розрахунки для цілей цього проекту не вбачається за можливе у зв'язку з широким колом осіб, на яких поширюватиметься дія закону. Зазначені питання знаходяться у площині діяльності Уряду, відповідних міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

У зв'язку з цим Прикінцевими положеннями проекту Кабінету Міністрів доручається протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", необхідних для реалізації цього Закону.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту та його реалізація сприятиме відновленню конституційних прав окремих категорій громадян на отримання пільг і компенсацій з оплати житлово-комунальних послуг, користування житлом та отримання палива, покращенню їх умов життя, а також зніме соціальну напругу серед населення, яка виникла після прийняття Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос