Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно персональной ответственности должностных и служебных лиц контролирующих органов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3310
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо персональної відповідальності посадових та службових осіб контролюючих органів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Сьогодні українській бізнес стикається з безліччю перевірок багаточисленних органів державного нагляду (контролю), різного роду приписами, актами, позовами. Так згідно аналізу Державної регуляторної служби України протягом І півріччя 2014 року проведено мінімум 233488 планові та 101966 позапланові перевірки суб'єктів підприємницької діяльності. З метою зменшення адміністративного тиску держава вдається до радикальних заходів - введення законодавчої заборони (мораторію) на проведення перевірок. Але такий підхід не вирішує проблему комплексно.

Як правило вказані адміністративні заходи супроводжуються численними порушеннями з боку посадових та службових осіб, що обумовлюються правовою неврегульованістю механізму їх персональної відповідальності. Замість стабілізації і полегшення здійснення підприємницької діяльності метою контролюючих органів є збільшення статистичних показників та власне збагачення перевіряючих.

В результаті така ситуація призводить не лише до втрат часу, але й завдає значних матеріальних втрат - штрафів або неофіційних платежів працівникам органів державного нагляду (контролю). Крім того, деякі контролюючі органи мають право призупинити роботу підприємства, що призводить до простою виробництва, а отже і до матеріальних збитків.

Тому потрібно налагодження прямого взаємозв'язку між мотивами та рішеннями держслужбовця, чиї незаконні рішення мають негативно відображатись саме на його діловій репутації, кар'єрі, розміру доходів. Допоки реальні порушники залишаються безкарними, будь-які спроби змінити систему є марними.

Таким чином, актуальність прийняття законопроекту обумовлена необхідністю вдосконалення законодавства в частині встановлення персональної відповідальності посадових та службових осіб контролюючих органів за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

2. Цілі і завдання прийняття нормативно-правового акту

Завданням законопроекту є встановлення персональної відповідальності посадових та службових осіб органу державного податкового контролю за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 21 Податкового кодексу України, зокрема:

- доповнити визначення "посадових осіб" контролюючих органів "службовими особами";

- розширити перелік випадків коли посадові та службові особи органу державного податкового контролю несуть персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов'язків;

- встановити відповідальність посадових або службових осіб органу державного податкового контролю перед державою в порядку регресу.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу суспільних відносин регулює Податковий кодекс України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту сприятиме встановленню персональної відповідальності посадовими та службовими особами органу державного податкового контролю, та відповідно, запобіганню порушенням законодавства, які на сьогодні допускаються цими суб'єктами під час виконання обов'язків.

Вдосконалення норм чинного законодавства в частині персональної відповідальності посадових та службових осіб надасть змогу захистити бізнес від незаконного адміністративного тиску та суттєво скоротити кількість неправомірних рішень.

 

Народні депутати України

Опрос