Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно персональной материальной ответственности должностных и служебных лиц органов государственной власти и местного самоуправления

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3309
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо персональної матеріальної відповідальності посадових та службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Актуальність прийняття законопроекту обумовлена необхідністю вдосконалення законодавства в частині встановлення персональної відповідальності посадових та службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування за невиконання або неналежне виконання посадових та службових обов'язків.

У законодавстві України на сьогодні існує чимало законодавчих актів, якими передбачається відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Водночас зазначені норми є відсильними та не передбачають механізмів та порядку цієї відповідальності. Крім того, органи державної влади та місцевого самоврядування не можуть бути суб'єктами адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Більш того, в сфері надання адміністративних послуг існує проблема коли дії певних суб'єктів надання адміністративних послуг, які відмовили суб'єкту звернення в наданні адміністративної послуги, будуть тягнути за собою відповідальність посадових осіб цього ж органу, які можуть не мати до цього жодного відношення, що порушуватиме принцип соціальної справедливості в аспекті адміністративної відповідальності.

Саме тому, введення персональної матеріальної відповідальності посадових та службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування за неправомірні дії створить додатковий механізм захисту суб'єктів господарювання.

2. Цілі і завдання прийняття нормативно-правового акта

Завданням законопроекту є встановлення персональної матеріальної відповідальності посадових та службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується доповнити Закон України "Про державну службу" новою статтею де встановити цивільно-правову відповідальність державних службовців за невиконання або неналежне службових обов'язків.

Також, враховуючи положення частини третьої статті 8 Закону України "Про адміністративні послуги", якою передбачено, що на кожну адміністративну послугу суб'єктом надання адміністративних послуг затверджується технологічна карта, в якій, окрім іншого, визначається відповідальна посадова особа, законопроектом пропонується встановити персональну відповідальність відповідної посадової або службової особи.

Проектом передбачається визначити перелік адміністративних правопорушень у зазначеній сфері та встановити адміністративну відповідальність за ці порушення; запровадити положення щодо можливості добровільного відшкодування шкоди державними службовцями.

Також проектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу з метою визначення механізму та запровадження критеріїв встановлення для відшкодування збитків, завданих державному бюджету або місцевому бюджету.

Крім того, на сьогодні відповідно до Кодексу адміністративного судочинства окрема ухвала - це право, а не обов'язок суду. Тому проектом пропонується виключити слова "у разі необхідності", та встановити обов'язковість судового контролю над виконанням їх рішень.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дану сферу суспільних відносин регулюють:

Закон України "Про державну службу";

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Кодекс законів про працю України;

Цивільний кодекс України;

Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності";

Закон України "Про адміністративні послуги".

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту сприятиме встановленню персональної відповідальності посадовими та службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, та відповідно, запобіганню порушенням законодавства, які на сьогодні допускаються цими суб'єктами під час виконання обов'язків.

Вдосконалення норм чинного законодавства в частині персональної відповідальності посадових та службових осіб надасть змогу захистити перш за все права громадян, малого та середнього бізнесу та суттєво скоротити кількість неправомірних рішень.

 

Народні депутати України

Ляшко О. В.

Галасюк В. В.

Вовк В. І.

Кірш О. В.

Геращенко А. Ю.

Кужель О. В.

Кривенко В. М.

Розенблат Б. С.

Опрос