Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно модернизации отдельных положений, регламентирующих гуманное отношение к животным)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3305
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України (щодо модернізації окремих положень, які регламентують гуманне ставлення до тварин)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У 2006 році Верховна Рада України прийняла законодавчий акт, який покликаний забезпечити захист тварин від жорстокості на рівні держави - Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Протягом дев'яти чинності Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" було виявлено головний недолік, який не дає змоги Закону виконувати закладені в нього функції, значно знижуючи його ефективність. Це стосується чіткого визначення терміну "жорстоке поводження з тваринами", що не дає змоги кореспондувати положення закону із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Наразі поняття "жорстоке поводження з тваринами в цьому Законі дуже розмите ("знущання над тваринами, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів" - ніде в Законі не сказано, що таке "жорстокі методи"), що не дозволяє природоохоронним і правоохоронним органам притягувати винних у жорстокому поводженні з тваринами до відповідальності. Як правило, внаслідок розмитого формулювання "жорстоке поводження з тваринами" суди відмовляють у розгляді справ про адміністративне правопорушення.

Як наслідок норма ст. 89 (жорстоке поводження з тваринами) Кодексу України про адміністративні правопорушення практично не працює. За рік в Україні за цією статтею притягується до відповідальності 15 - 20 порушників, у той час коли за іншими "екологічними статтями" 20 - 50 тис. порушників. Тому у цьому законопроекті пропонується ввести більш розширене поняття "жорстокого поводження з тваринами", як це зроблено, наприклад, у сусідній Польщі, а також додати деякі інші терміни.

Прийняття даного проекту Закону України спричинене потребою припинення безконтрольного використання тварин та посилення заходів спрямованої на наведення належного порядку в цій сфері.

Крім того в новій редакції викладається стаття 9 базового Закону, що дозволить регламентувати поводження з домашніми тваринами, доповнюються статті 20, 22, 23, 24, 25, додається нова стаття 9-1 "Реєстрація та ідентифікація домашніх тварин", а також стаття 23-1 "Волонтерська діяльність у сфері поводження з безпритульними тваринами". Введення цих статей дасть можливість посилити контроль у сфері поводження з домашніми та безпритульними тваринами, а також значно зменшити чисельність безпритульних тварин.

Законопроектом регламентується діяльність волонтерського руху на захист тварин від жорстокого поводження, уточнюються права та обов'язки волонтерів, для чого вносяться відповідні доповнення в Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження" і в Закон України "Про волонтерську діяльність".

Законопроект відповідає Конвенції Ради Європи про захист тварин та усуває неузгодженості, які виникли під час реалізації положень чинного Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є посилення захисту тварин від жорстокого поводження.

Завданнями є: вдосконалити захист тварин від жорстокого поводження; сформувати гуманне ставлення до тварин, що мешкають поруч з людиною; привернути увагу громадян до існуючих проблем у сфері захисту тварин від жорстокого поводження; зміцнити авторитет України на міжнародній арені.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо модернізації окремих положень, які регламентують гуманне ставлення до тварин)" розширює та доповнює його змістовну частину, вдосконалюючи чинні положення.

В новій редакції викладена стаття 9, доповнюються статті 20, 22, 23, 24, 25, додаються статті 9-1 та 23-1.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Суспільні відносини у сфері утримання та поводження з тваринами та їх захисту від жорстокого поводження регламентуються Конституцією України, Законом України "Про захист тварин від жорстокого поводження", Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами і підзаконними нормативно-правовими актами.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного закону створить правове підґрунтя для ефективного функціонування системи державного та громадського контролю у сфері захисту тварин від жорстокого поводження і сприятиме:

- вдосконаленню захисту тварин від жорстокого поводження;

- формуванню сучасного гуманного відношення до тварин, що мешкають поруч з людиною;

- приверненню уваги громадян до існуючих проблем у сфері захисту тварин від жорстокого поводження;

- зміцненню авторитету України на міжнародній арені.

 

Народні депутати України

Балицький Є. В.

Ревега О. В.

Опрос