Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления охраны природных объектов от пожаров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3304
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення охорони природних об'єктів від пожеж)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Щорічно в Україні трапляється близько 3 тис. офіційно зареєстрованих лісних пожеж, а кількість випадків займання сухої рослинності вимірюється десятками тисяч. Лісові і степові пожежі наносять великі збитки природним багатствам України і здоров'ю людей.

Необхідність прийняття проекту викликана через відсутність належного державного контролю та дієвих важелів впливу на правопорушників, які випалюють стерню, луки, пасовища, ділянки зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинність або її залишків та опале листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насаджень та газонів у населених пунктах.

Ігнорування вищенаведених чинних норм закону щодо відповідальності за випалювання об'єктів рослинності або її залишків викликано різними причинами, з яких основні, це:

1. Низький рівень санкцій, внаслідок чого, землекористувачам дешевше сплатити штраф, ніж переорати стерню, вивезти і переробити рослинність, її залишки та опале листя.

2. Через звуження кола спеціально уповноважених органів влади у галузі екології та природних ресурсів та посадових осіб, які можуть впливати на порушників. У той же час, не мають права складати протоколи на правопорушників, наприклад:

1) працівники відомчої, сільської пожежної охорони та члени добровільних пожежних дружин (команд), протипожежних об'єднань громадян, хоча внаслідок саме таких випалювань і виникають величезні пожежі, які призводять не тільки до нанесення шкоди землі чи інші природним ресурсам, але й загибелі людей і пошкодженню їхнього майна;

2) посадові особи органів залізничного транспорту, в зв'язку з випалюванням рослинності або її залишків у смугах відводу залізниць, або навколо них, від яких захисні смуги залізниці несуть величезні збитки;

3) посадові особи органів Міністерства аграрної політики України. Це при тому, що випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, або її залишків наносять шкоду землі і сільськогосподарському виробництву в цілому;

4) органи державного пожежного нагляду;

5) органи державного мисливського контролю;

6) громадські інспектори сільського господарства;

7) органи міліції.

Крім цього багато лісових пожеж виникає у наслідок проведення рубок лісу, перш за все суцільних, тому що лісники після їх проведення палять поруб- очні залишки. Тому з метою збереження лісових масивів природно-заповідного фонду необхідно заборонити суцільні рубки і розведення вогнищ в заказниках, пам'ятках природи та інших об'єктах природно-заповідного фонду.

Потребує також свого розширення перелік природних об'єктів, які страждають від пожеж, у ст. 39 Закону "Про тваринний світ" та ст. 27 Закону "Про рослинний світ" по аналогії з формулюванням, яке наведене у ст. 71-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке є найбільш повним.

Отже підвищення відповідальності за випалювання об'єктів рослинного світу або їх залишків дозволить зберегти від руйнації екосистему та зменшити кількість торф'яних та лісових пожеж.

2. Цілі і завдання законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою надання реальних важелів впливу на правопорушників, які випалюють стерню, луки, пасовища, ділянки зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинність або її залишків та опале листя в смугах відводу захисних лісонасаджень автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах і введення ефективної економічної мотивації не здійснювати правопорушення.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Пропонується розширити коло осіб, які мали б право контролювати дотримання вимог цього закону і оперативно, відповідно до своєї компетенції, складати протоколи щодо правопорушень, передбачених відповідними статтями.

Органи державного мисливського контролю, органи міліції, органи державного пожежного контролю, органи залізничного транспорту, члени добровільних пожежних дружин, органи Міністерства аграрної політики України.

4. Стан нормативно-правової бази

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України "Про тваринний світ", Закон України "Про природно-заповідний фонд України", Закон України "Про рослинний світ".

Прийняття даного проекту Закону не тягне за собою необхідності внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України на його впровадження, і тому не потребує фінансово-економічних розрахунків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту буде сприяти раціональному використанню й охороні земельних ресурсів, створенню більш ефективного механізму щодо припинення порушень вимог законодавства та усунення їхніх негативних наслідків.

Підняття розміру санкцій за випалювання об'єктів рослинного світу або їх залишків дозволить зменшити кількість правопорушень та як наслідок позитивно вплине на стан навколишнього природного середовища, а саме покращить якість атмосферного повітря, зменшить кількість лісових та торф'яних пожеж та сприятиме відновленню біоценозу екосистеми.

Підвищення відповідальності за випалювання рослинності, що залишається після збирання врожаю призведе до раціонального використання цих залишків, а саме при опаленні об'єктів комунальної власності в селищній місцевості за допомогою спалювання у спеціальних печах - це практикується сьогодні у Вінницькій області.

Крім того, відсутність спалювання стерні зменшить шкоду, яка наноситься електричним мережам та мережам зв'язку.

Таким чином, економічна складова введених санкцій призведе до різкого зменшення витрат державних органів на здійснення контролю за дотриманням вимог цього закону. Важливою складовою даного Проекту Закону є його позитивний вплив на збереження навколишнього природного середовища: якість атмосферного повітря та різноманіття біоценозу, позитивного впливу на відновлення органічних речовин у ґрунті, що забезпечує їх родючість, а також зменшить ризики лісових та торф'яних пожеж тощо.

 

Народні депутати України

Балицький Є. В.

Ревега О. В.

Опрос