Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно эффективного использования земель сельскохозяйственного назначения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3297
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ефективного використання земель сільськогосподарського призначення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ефективного використання земель сільськогосподарського призначення)" (надалі - Законопроект) розроблено в зв'язку із необхідністю впровадження дієвих механізмів ефективного використання земельних ресурсів шляхом стимулювання суб'єктів господарювання в процесі відкритої конкурентної боротьби впроваджувати новітні технології, сприяти підвищенню врожайності, збереженню родючих властивостей чорноземів.

Для створення належних умов для виявлення орендаря, який запропонує найбільш ефективні умови використання землі сільськогосподарського призначення необхідно, щоб такі земельні ділянки передавалися в оренду за результатами земельних торгів. На сьогоднішній день обов'язковому продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) підлягають земельні ділянки державної чи комунальної власності (або права на них). Відповідно до частини 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з частиною 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Таким чином, встановлення обов'язковості продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що належить громадянам та юридичним особам, на земельних торгах створить належні умови для вибору найбільш ефективного способу господарювання на таких землях, зокрема із залученням новітньої техніки.

Крім того, з метою створення додаткових чинників для належних умов існування економічної конкуренції в агропромисловому секторі економіки необхідно посилити відповідальність суб'єктів господарювання за порушення законодавства про охорону земель та умов договорів оренди землі.

2. Цілі і завдання проекту

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є забезпечення високоефективного агропромислового виробництва, стимулювання суб'єктів господарювання до модернізації агропромислової техніки та застосування сучасних засобів сільськогосподарського виробництва, внаслідок чого буде підвищено якість процесу вирощування сільськогосподарської продукції, підвищено показники врожайності та відповідно збільшено обсяги сільськогосподарської продукції у ВВП України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується закріпити в Земельному кодексі норму, яка встановлює. Що передача в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Крім того, законопроектом пропонується посилити відповідальність орендарів за невиконання умов договору оренди землі сільськогосподарського призначення, а саме доповнити Закон України "Про оренду землі" наступною нормою: "У разі невиконання орендарем зобов'язань за договором оренди землі сільськогосподарського призначення, у тому числі використання землі належним чином відповідно до вимог законодавства про охорону земель, непідтримання та непідвищення родючості землі, використання не за цільовим призначенням, договір оренди землі припиняється з моменту виявлення порушень. У такому випадку орендар має сплатити на користь територіальної громади, на якій знаходиться земельна ділянка, штраф у розмірі річної орендної плати та відшкодувати орендодавцю завдані збитки. Якщо земельна ділянка знаходиться на території декількох громад, то сплата штрафу здійснюється пропорційно часткам площі земельної ділянки, які розташовані на територіях відповідних громад.".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Прийняття Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ефективного використання земель сільськогосподарського призначення)" забезпечить додержання суб'єктами господарювання в сфері земельних правовідносин принципів ефективного та раціонального використання земельних ресурсів, запровадить дієвий механізм економічної конкуренції в регулюванні ринку оренди землі сільськогосподарського призначення.

 

Народний депутат України

Є. В. Мураєв

Опрос