Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы" (относительно устранения дискриминационного отношения к гражданам, принимавшим участие в ликвидации других ядерных аварий, в ядерных испытаниях и военных учениях с применением ядерного оружия)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3281
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо усунення дискримінаційного ставлення до громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до частини третьої статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорій 1, 2 або 3 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Однак, громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до відповідних категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, без віднесення їх до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За результатами численних звернень громадян (більшість з них інваліди та люди похилого віку), які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також звернень вдів зазначених громадян, до органів виконавчої та судової влади через дискрімінаційне ставлення, постає необхідність у прирівнянні зазначених громадян до громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Така практика запроваджена й в інших країнах, зокрема у Республіці Білорусь.

Прийняття законопроекту унеможливить дискримінаційне ставлення та підвищить соціальний захист громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, що дозволить зняти соціальну напругу серед зазначеної категорії громадян.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект акта розроблено з метою усунення дискримінаційного ставлення до громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та підвищення соціального захисту цієї категорії громадян до рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом акта передбачається внести зміни до назви, розділів та статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині поширення норм статей 1, 9, 14, 48 Закону на громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також у статтях 20, 21, 22 надати право дружинам (чоловікам) померлих громадян, смерть яких пов'язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, на отримання пільг та компенсацій відповідно до норм Закону.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Нормативними актами в цій сфері правового регулювання є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Прийняття проекту Закону не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект акта потребує видатків з Державного бюджету України у сумі близько 6993,0 тис. грн. на рік (розрахунок додається), та не потребує збільшення видатків у зв'язку зі щорічним зменшенням кількості чорнобильців.

Станом на 01.07.2015 загальна чисельність осіб, на яких поширюватимуться пільги та компенсації - 4186 осіб, з них дружин (чоловіків) померлих громадян - 855, I кат. (інваліди) - 708 осіб, учасників ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: II кат. - 1667 осіб, III кат. - 956 осіб.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту акта дасть можливість усунути дискримінаційне ставлення до громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях та військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та їх сімей, що дозволить зняти соціальну напругу серед зазначеної категорії громадян.

 

Народний депутат України

М. Ю. Бурбак

Опрос